Trening wzmacniający o obniżonej intensywności. Jest bezpieczniejszy dla stawów

Stawy niestety bardzo łatwo jest przeciążyć. Z tego powodu bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy wykonywane przez nas treningi nie są dla nich zbyt obciążające.

Od czasu do czasu warto nieco zmienić rutynę ćwiczeń, aby ciało miało czas na regenerację, a stawy nie zostały przeciążone. Zadbanie o stawy wiąże się z poprawą wytrzymałości podczas treningów i mniejszym ryzykiem wystąpienia kontuzji. Jeśli czujesz, że ostatnio twoje zajęcia były trochę zbyt intensywne, przerzuć się na wolniejszy tryb.

Zobacz wideo Edyta Litwiniuk pokazuje skuteczne ćwiczenia na uda i pośladki

Proste ćwiczenia, które odciążą stawy

Ćwiczenie pierwsze

Stań prosto, ustawiając stopy równolegle do siebie w lekkim rozkroku. Ręce trzymaj luźno po bokach ciała. Następnie zrób głęboki wdech i wydech, podczas którego zegnij prawą nogę i odchyl biodra do tyłu, schodząc w ten sposób do bocznego wypadu. Ręce wyciągnij przed siebie. Zrób kolejny wdech, a przy wydechu wciągnij brzuch. Wróć do początkowej pozycji i powtórz ćwiczenie, tym razem robiąc wypad na drugą nogę. Zrób po 15 powtórzeń na każdą stronę.

Ćwiczenie drugie

Stań prosto, stopy rozstaw na szerokość ramion, ręce umieść po bokach. Zegnij kolana, połóż dłonie na podłodze. Odstaw do tyłu najpierw jedną, potem drugą stopę, aby przyjąć pozycję deski. Następnie wróć stopami do przysiadu, potem oderwij ręce od podłoża i wróć do pozycji stojącej. Wykonaj w ten sposób 10 powtórzeń.

Ćwiczenie trzecie

Rozstaw stopy na szerokość bioder, z palcami skierowanymi prosto przed siebie lub lekko na zewnątrz. Utrzymuj ciężar ciała na piętach i odchyl biodra do tyłu, zginając jednocześnie kolana (tak jakbyś siadała na krześle). Plecy cały czas trzymaj prosto. Kontynuuj pogłębianie przysiadu tak nisko, jak to potrafisz. Nie pozwól, aby kolana wystawały poza palce u nóg. Wypchnij pięty, aby powrócić do pozycji wyjściowej, unosząc biodra do przodu, aż staniesz prosto. Zrób 10 powtórzeń.

Ćwiczenie czwarte

Zacznij od przyjęcia pozycji deski. Następnie zrób wdech i wydech, odsuwając jedną stopę na bok. Wróć do centralnej pozycji i powtórz to samo, tym razem odstawiając w bok drugą stopę. Spróbuj wykonać po 20 powtórzeń na każdą nogę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.