Cztery łatwe sposoby na ulepszenie planku. Tak wzmocnisz efekty tego popularnego ćwiczenia

Plank, znany również pod nazwą deski, to jedno z lepszych ćwiczeń wzmacniających wiele grup mięśniowych naraz. Potrafisz wykonać klasyczną wersję? To znak, że czas na zmiany.

Opanowanie planku jest celem wielu osób, które zdecydowały się na regularne treningi. Kiedy w końcu udaje nam się wytrzymać w pozycji dłużej niż kilkanaście sekund, jesteśmy z siebie naprawdę dumni. Jeżeli nasze ciało przyzwyczaiło się już do statycznej pozycji, czas zaprowadzić pewne zmiany, aby cały czas trening przynosił wiele korzyści.

Zobacz wideo Angelika Mucha pokazuje z trenerem, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia

Jak wzmocnić działanie planku? Oto sprawdzone sposoby

Podstawowa wersja deski jest łatwiejsza z dnia na dzień. Gdy już opanujemy właściwą pozycję i utrzymujemy ją około minuty, warto jest podnieść mięśniom poprzeczkę. 

Zmień ustawienie rąk

Wykonując plank zazwyczaj splatamy ze sobą dłonie. Kiedy ściskamy ręce, ćwiczenie jest łatwiejsze. Zamiast klasycznego ułożenia, oprzyj dłonie o podłogę, pozycja będzie znacznie trudniejsza i przyniesie lepsze rezultaty.

Nie wstrzymuj oddechu

Wiele osób na czas kilkunastosekundowego planku wstrzymuje oddech. Spróbujmy dłużej utrzymać pozycję, jednocześnie regularnie oddychając. W taki sposób mięśnie wykonują większą pracę i szybciej się wzmacniają. Oddychanie pomaga też zaangażować do ćwiczenia mięsień poprzeczny brzucha.

Spróbuj deski na niestabilnym podłożu

Jeżeli klasyczna wersja nie stanowi już dla ciebie wyzwania, połóż dłonie, ramiona lub stopy na poduszce lub innym podwyższeniu. Możesz spróbować też wersji z nogami na piłce; to doskonały trening wytrzymałościowy i równowagi.

Wprowadź trochę ruchu

Zamiast wykonywać jedynie statyczną wersję planku, wprowadź ćwiczenie zwane wspinaczką górską, plank boczny oraz plank "przechodzony", polegający na szybkiej zmianie z deski na wyprostowanych rękach na deskę na przedramionach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.