Sprawność funkcjonalna. Czym dokładnie jest? Poznaj najprostsze ćwiczenia

Sprawność funkcjonalna dotyczy, najprościej ujmując, codziennie powtarzanych przez nas ruchów. Zaliczamy do niej np. wchodzenie i schodzenie po schodach, schylanie się czy podnoszenie różnych przedmiotów. Co zrobić, jeśli te czynności sprawiają nam problem?

Ćwiczenia, które pomogą nam podnieść sprawność funkcjonalną, mają wiele zalet. Dzięki takiemu treningowi, codzienne czynności nie będą sprawiały problemu. Poprawi się również nasza kondycja, będziemy też mniej podatni na kontuzje. Za jakie ćwiczenia się zabrać? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Zobacz wideo Szybkie treningowe wyzwanie z deską

Ćwiczenia, które podniosą sprawność funkcjonalną

Ćwiczenie pierwsze (40 sekund)

Stań prosto i rozstaw stopy na szerokość bioder. Pomału pochyl się do przodu, aż dotkniesz dłońmi do ziemi. Wtedy wykonaj "spacer" rękami do przodu, aby przejść do pozycji deski. Następnie tą samą metodą wróć do tyłu, przyjmij pozycję kucającą, załóż ręce za dłonie i szeroko rozstaw łokcie. Unieś się w górę, zrób dwa przysiady. To jedno powtórzenie.

Ćwiczenie drugie (40 sekund)

Zacznij od przyjęcia pozycji wysokiej deski na dłoniach, następnie powoli obniżaj się do pozycji pompki. Gdy wracasz do początkowej pozycji, oderwij jedną rękę i obróć ciało w wybranym kierunku. Później wykonaj kolejne powtórzenie na drugą stronę.

Ćwiczenie trzecie (40 sekund)

Stań prosto, zrób duży krok w bok i przenieś na tę stronę ciężar ciała. Przytrzymaj chwilę przyjętą figurę, po czym ściśnij pośladki i odepchnij się wyciągniętą nogą, aby wrócić do pozycji startowej. Kolejne powtórzenie wykonaj na drugą nogę.

Ćwiczenie czwarte (40 sekund)

Przyjmij znowu pozycję deski na prostych rękach, następnie delikatnie zacznij kołysać ciałem do przodu i do tyłu. Postaraj się wytrzymać czterdzieści sekund.

Ćwiczenie piąte (40 sekund)

Zacznij od stania w rozkroku, rozstawiając stopy na szerokość barków. Następnie wypchnij biodra do tyłu i zegnij kolana, aby zejść do przysiadu. Połóż ręce na podłodze i skocz stopami tak, aby przyjąć pozycję deski. Przeskocz ponownie do przodu, wróć do pozycji przysiadu, a na koniec wstań do początkowej pozycji. Zrób kolejny przysiad, przewróć się na plecy i unieś stopy w górę. Zakołysz się i skokiem wróć do pozycji przysiadu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.