Jak wybrać skakankę do ćwiczeń? Chcesz zacząć trenować? Mamy kilka wskazówek

Trenerzy od lat zachęcają, aby zaopatrzyć się w skakankę. Ten niepozorny przedmiot może nam pomóc w walce z nadprogramowymi kilogramami oraz we wzmocnieniu kondycji.

Skoki na skakance nie wymagają wielkich umiejętności, a mogą spalić nawet do kilkuset kalorii! Skakanka to przystępne cenowo akcesorium, dzięki któremu całkowicie odmieni się nasza ćwiczeniowa rutyna. W sklepach sportowych dostaniemy różne warianty skakanki. Jak dopasować skakankę do naszych treningowych potrzeb?

Zobacz wideo 60-letnia Ruth Langsford trenuje skoki na skakance

Trening ze skakanką. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Instruktorzy zwracają uwagę na kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim bardzo ważne jest dopasowanie długości skakanki do naszego wzrostu. Najlepiej jest wybrać tę, która jest o 90 centymetrów dłuższa, niż nasz wzrost. Przykładowo, osoba mierząca 170 centymetrów powinna zaopatrzyć się w skakankę o długości około 260 centymetrów. Na rynku zwykle dostaniemy trzy rodzaje skakanek:

  • klasyczną;
  • z dodatkowym obciążeniem;
  • z dłuższą liną, do szybkiego skakania tzw. speed rope.

Wersja klasyczna idealnie nada się osobom początkującym. Lina w tym wariancie jest grubsza, co powoduje lepszą przyczepność. Skakanka z obciążnikami pozwoli na trening spalający i lekki siłowy w jednym. Z kolei speed rope idealnie sprawdzi się tym osobom, dla których najważniejsza jest poprawa koordynacji i wytrzymałości nóg.

Mam skakankę - i co dalej?

Jeżeli dopiero zaczynamy taki sposób trenowania, dobrze jest zacząć od prostych ćwiczeń... bez skakanki.

  1. Zacznij od kilkuminutowego odbijania się od podłogi tak, aby unosić się kilka centymetrów nad ziemią. Ręce trzymaj na wysokości bioder i poruszaj w taki sposób, jakby w dłoniach rzeczywiście znajdowała się skakanka.
  2. Jeżeli uda cię się wyćwiczyć równomierne tempo, które jesteś w stanie utrzymać ponad 30 sekund, przejdź do następnego etapu. Chwyć w jedną dłoń obie rączki skakanki i kontynuuj podskoki, kołysząc skakanką z jednego boku. Po minucie powtórz to samo na drugą stronę. Zwracaj uwagę na to, aby za ruch skakanki odpowiadał nadgarstek, a nie ramię.
  3. Po kolejnej minucie możesz już złapać skakankę w normalny sposób. Skacząc staraj się cały czas utrzymać jeden rytm. Na początek nie skacz też za wysoko.
Więcej o: