Brak równowagi mięśniowej - jak ją skorygować? Pomogą proste ćwiczenia

Zaburzona równowaga mięśniowa to bardzo często występujący problem, który powstaje w wyniku wielu czynników. Na szczęście można z nim walczyć; wystarczy poprawa postawy oraz odpowiednie treningi.

Zbyt długie i częste przebywanie w jednej pozycji, noszenie ciężkiej torby cały czas na jednym ramieniu, czy wykonywanie większej liczby powtórzeń konkretnego ćwiczenia na jedną stronę ciała. Każda z tych sytuacji może powodować zaburzoną równowagę mięśniową, która może później objawiać się bólami i urazami. Na szczęście z tym problemem można łatwo walczyć, za pomocą odpowiednio dobranych treningów.

Zobacz wideo Domowa tabata z Kasią Dziurską

Jak walczyć z zaburzoną równowagą mięśniową? Postaw na te ćwiczenia

W życiu codziennym często się zdarza, że wykonujemy pewien ruch tylko na jedną stronę ciała. Dla prawidłowego funkcjonowania mięśni bardzo ważna jest symetryczność. Jak walczyć o odpowiednie dociążenie konkretnych partii ciała? Wiesz, która strona ciała wykonuje mniej ruchu? Oto pozycje, które pomogą ją odpowiednio wyćwiczyć.

Ćwiczenie na barki

Stań w drzwiach i jedną ręką (znajdującej się po tej same stronie, co niedociążony bark) złap za framugę. Następnie odchyl się od framugi, aż poczujesz napięcie w klatce piersiowej. Przytrzymaj pozycję przez minutę lub dwie. Powtarzaj codziennie.

Ćwiczenie na biodra

Zrób niski wypad, opierając tylne kolano na podłodze. Pilnuj, aby plecy były wyprostowane. Ustabilizuj tylną stopę, ściśnij pośladek, znajdujący się po tej samej stronie ciała, jednocześnie wypchnij biodro do przodu. Pomału, delikatnie kołysz ciałem do przodu i do tyłu.

Ćwiczenie na nogi

Dobrym ćwiczeniem na słabszą nogę jest martwy ciąg z dodatkowym obciążeniem. Noga, która ma zostać dociążona powinna znaleźć się z przodu. Do treningu wykorzystaj hantle lub butelki z wodą. Ćwicz nogę, utrzymując na niej ciężar ciała.

Więcej o: