Tak wzmocnisz ścięgna podkolanowe. Te ćwiczenia są szczególnie polecane biegaczom

Wzmocnienie ścięgien podkolanowych pomoże uniknąć kontuzji. Wpłynie też na zwiększenie zakresu ruchu i naszą wydajność podczas treningu. W jaki sposób je ćwiczyć?

Lubisz biegać i chcesz to robić jeszcze lepiej? Twoim priorytetem powinno być w takim przypadku skupienie uwagi na ścięgnach podkolanowych, których kondycja ma ogromny wpływ na sprawność podczas biegu. Istnieje wiele ćwiczeń, które pozytywnie wpływają na tę część ciała. Przedstawiamy trzy polecane przez sportowców.

Zobacz wideo Szybkie treningowe wyzwanie z deską

Trening na wzmocnienie ścięgien podkolanowych

Ćwiczenie pierwsze (od trzech do pięciu serii, po dziesięć powtórzeń na nogę)

Stań prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość ramion. Przesuń prawą stopę do tyłu, tak aby palce znalazły się w jednej linii z lewą piętą. Podnieś prawą piętę z podłogi i obróć prawą nogę o około 45 stopni. Chwyć kettlebell lewą ręką. Zegnij kolana i odepchnij biodra do tyłu, aby przygotować się do pierwszego powtórzenia. Upewnij się, że plecy są w neutralnej pozycji, a prawa ręka znajduje się za tobą. Wtedy wsuń kettlebell między nogi, a następnie wstań gwałtownie, jednocześnie unosząc kettlebell do góry. Podczas tego ruchu przesuń prawą rękę do przodu. Stań prosto i ściśnij lewy pośladek. Ciężarek powinien znaleźć się na wysokości klatki piersiowej. Potem pozwól, aby kettlebell pomału opadł w kierunku podłogi; w tym celu zegnij nogi w kolanach oraz biodrach i pomału odstaw ciężarek między stopy. To jedno powtórzenie.

Ćwiczenie drugie (trzy serie na każdą nogę, podczas każdej rundy trzymaj biodra w górze przez 45 sekund)

Zacznij od położenia się na plecach i umieszczenia jednej stopy na wałku z pianki lub małej gumowej piłce lekarskiej w taki sposób, aby lekko zgiąć kolano. Postaraj się uzyskać taki sam kąt zgięcia kolana, jaki widzisz podczas biegania. Zegnij przeciwną nogę i przyciągnij kolano do tułowia. Oprzyj łokieć jednej ręki o podłogę, naprzeciw nogi znajdującej się na wałku piankowym. To uaktywni twoje mięśnie do pracy. Drugą ręką wyceluj w sufit. Przyciśnij stopę do wałka, jednocześnie unosząc biodra nad ziemię. Gdy przyjmiesz tę pozycję, zacznij pomału rolować wałek do przodu i do tyłu. To bardzo intensywne i wymagające precyzji ćwiczenie, wykonuj je z należną ostrożnością!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.