Na początku warto przypomnieć, że najpopularniejsze rodzaje tej witaminy to K1 i K2. Pierwsza z nich występuje w produktach pochodzenia roślinnego. Druga zaś głównie w mięsie (dlatego osoby na diecie roślinnej powinny ją suplementować). Za co odpowiada witamina K?
Witamina K jest znana głównie ze swojej ważnej roli w krzepnięciu krwi. Mianowicie pomaga ona zapobiegać nadmiernemu krwawieniu. Osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny cały czas z tego względu monitorować spożycie witaminy K. Zapewnienie wystarczającej ilości witaminy K w diecie może również przyczynić się do poprawy funkcjonowania serca. Dzieje się tak, ponieważ witamina K zapobiega gromadzeniu się wapnia w tętnicach. Zalegający wapń podwyższa ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Podobnie jak wapń, witamina K jest też związana ze zdrowiem kości.
Jarmuż to ciemnozielona roślina, która została oznaczona jako superfood. Ma niską zawartość tłuszczu, węglowodanów oraz kalorii, dzięki czemu jest popularnym źródłem witamin i minerałów w różnego rodzaju dietach. Już jedna szklanka jarmużu dostarcza pokaźną dawkę witaminy K.
Kolejne zielone warzywo w naszym zestawieniu. Oprócz ważnej witaminy K w brukselce znajdziemy przeciwutleniacze, wspomagające prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Te coraz popularniejsze warzywa zawierają dobry zastrzyk witaminy K, białka oraz kwasu foliowego. Z tych powodów powinny często gościć w menu wegan i wegetarian.
Tym razem, dla odmiany, proponujemy owoc. Kiwi zawiera dużo witaminy C, K oraz E, a także potasu oraz kwasu foliowego. Owoce te pomagają również zwalczać stany zapalne.