Jak szybko wypadamy z formy i ile trwa powrót do sprawności? Na co się przygotować po dłuższej przerwie?

Choroba, kontuzja, spadek motywacji, brak czasu - powodów przerwania systematycznych treningów jest mnóstwo. Dlaczego powrót do ćwiczeń po przerwie dla wielu z nas jest trudny?

Jeśli zdarzyło nam się kiedyś wypaść z treningowego rytmu na dłuższy czas, wiemy, że powrót do dawnej rutyny czasem bywa naprawdę trudny. Jak postępuje odbudowa sprawności? Dlaczego często musimy zaczynać praktycznie od punktu wyjścia?

Zobacz wideo Edyta Litwiniuk pokazuje skuteczne ćwiczenia na uda i pośladki

Jak szybko tracimy sprawność? Eksperci mają krótką odpowiedź

Niestety, utrata sprawności, jeśli porzuciliśmy treningi, następuje bardzo szybko. Według NIgela Septo profesora nadzwyczajnego fizjologii ćwiczeń na Victoria Uniwersity, nie ma w tym przypadku znaczenia, czy trenowaliśmy kilka razy w tygodniu, biegaliśmy maratony czy jeździliśmy od czasu do czasu na rowerze

Oczywiście, sprawność maratończyka nadal byłaby lepsza niż osoby, której głównym ćwiczeniem jest chodzenie. Ale po tygodniu bez treningu obaj byliby w połowie tak sprawni, jak ostatnim razem, kiedy ćwiczyli - tłumaczy ekspert w rozmowie z ABC News.

Podobną opinię ma Ben Lucas, dyrektor Flow Athletic:

Kiedy nie ma  odpowiedniego bodźca, masa mięśniowa spada. Niektóre badania sugerują, że w ciągu zaledwie tygodnia można stracić do dziesięciu procent masy mięśniowej. W ciągu trzech miesięcy stracisz większość osiągniętych wcześniej rezultatów - dodaje Lucas.

Co w takim razie z powrotem do formy?

Choć spadek sprawności następuje bardzo szybko, niestety z powrotem nie jest już tak łatwo. Nie mniej jednak nie jest to aż tak trudne, jak czasem może się wydawać. Co więcej, powrót do treningów wpływa nie tylko na naszą kondycję, ale też sen oraz samopoczucie.

Po przerwie musisz ponownie przyzwyczaić swoje ciało do wysiłku i pewnych schematów ruchu. Zmniejsz więc czas ćwiczeń lub podnoszoną wagę. Jeśli jesteś biegaczem, zacznij powoli i wybierz krótszy dystans, aż ponownie wzmocnisz swoje mięśnie - radzi Ben Lucas.

Specjaliści twierdzą, że dobrym wyjściem na początek jest wypróbowanie treningów cardio. Ten rodzaj ćwiczeń pomaga ponownie podnieść naszą zdolność wydolno-oddechową nawet o 20-30 procent w ciągu czterech tygodni. Na koniec, warto też pamiętać, że dużo zależy od naszego organizmu; każdy ma własne tempo regeneracji i budowania kondycji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.