Dlaczego warto ćwiczyć na ściance wspinaczkowej? Oto, co warto wiedzieć przed treningiem

Wspinaczka na ściankę do popularny trening, również wśród gwiazd. Do grona jej fanów należy m.in. Anita Sokołowska. Z jakich powodów warto spróbować takich ćwiczeń?

Jeśli nie mamy lęku wysokości (albo chcemy go w końcu przełamać), a także zależy nam na poprawie kondycji i koordynacji w ciekawy sposób, ścianka wspinaczkowa może okazać się świetnym wyjściem. Jakie są zalety wspinaczki?

Zobacz wideo Karolina Gilon pokazała domowe ćwiczenia na brzuch

Korzyści z regularnego treningu wspinaczki

Wspinaczka może być treningiem i rozrywką w jednym. W ten sposób nauczymy się, jak pokonywać własne słabości, aby w końcu wspiąć się na sam szczyt! Ćwiczenie uczy koncentracji, samodyscypliny oraz prawidłowego skoordynowania ciała. Na co ma jeszcze wpływ?

Spala naprawdę dużo kalorii

Już godzina treningu na ściance pomaga w pozbyciu się od 500 do nawet 900 kalorii! Do pracy zaangażowane jest całe ciało, dzięki czemu równomiernie spalamy tłuszcz.

Wzmocnisz mięśnie

A w szczególności mięśnie ramion, nóg oraz pleców. Podczas wspinaczki nasze kończyny wykonują naprawdę trudną robotę, która wymaga użycia siły i dobrej wytrzymałości, która w miarę kolejnych treningów będzie coraz większa.

Poprawisz... kreatywność i zdolność do podejmowania decyzji

Naukowcy zauważyli, że u osób regularnie trenujących wspinaczkę polepszyła się zdolność do podejmowania decyzji. Zwiększyła się również ich kreatywność w pracy. Według badań wspinaczka sprawia, że łatwiej jest nam w życiu coś zmienić i przestajemy myśleć schematycznie, szukając rozwiązań w niekonwencjonalny sposób. Ma to swoje odzwierciedlenie podczas treningów, kiedy często musimy zmieniać zaplanowaną trasę wspinaczki.

Popracujesz nad zaufaniem

Podczas zajęć, zwłaszcza na samym początku, nasza wspinaczka to nie tylko praca ze sobą, lecz także z instruktorem, który będzie pilnować, abyśmy właściwie wybierali swoje ścieżki. Osoby trenujące z rodzinami potwierdzają, że wspólne wyjścia pomagają w budowaniu więzi. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.