Masz wrażenie, że mimo ogromnych starań waga stoi w miejscu? Anna Lewandowska podkreśla, że jest to bardzo częsty problem. Trenerka zauważa też, że nasze problemy z brakiem efektów odchudzania mogą się brać z tego, że bierzemy na siebie zbyt dużo. Anna ma dla nas kilka rad, które mogą sprawić, że w końcu, stopniowo, zaczniemy zauważać pozytywne zmiany i postępy w zrzucaniu zbędnych kilogramów.
Trenerka zauważa, że najgorsze, co możemy zrobić, to rzucić się od razu na głęboką wodę i natychmiast przejść na restrykcyjną dietę. Jeśli do tego dojdą intensywne treningi, które ledwo będziemy w stanie wykonać, nasza niechęć do aktywności fizycznej i zdrowszej diety będzie spadać, a plan utraty kilogramów stanie się przykrą i stresującą koniecznością.
Często narzucacie na siebie zbyt duże restrykcje, stawiacie sobie zbyt wysokie oczekiwania i zwyczajnie nie wiecie co robić, żeby proces odchudzania był skuteczny i przede wszystkim – bezpieczny dla Waszego zdrowia - podkreśla trenerka na hpba.pl.
Pierwszym punktem na naszej liście zadań powinna być wizyta u lekarza i zrobienie podstawowych badań, aby zobaczyć, w jakim stanie jest nasz organizm. Świadomość poziomu minerałów sprawi, że będzie nam łatwiej ułożyć bezpieczną dla zdrowia dietę.
Lewandowska poleca, aby soki i słodzone napoje zamienić na wodę, która powinna pokrywać większość dziennego zapotrzebowania na płyny. Spożywajmy około dwóch litrów płynów dziennie. Oczywiście, jeśli w naszym codziennym rozkładzie jazdy są ćwiczenia, zapotrzebowanie to odpowiednio wzrośnie.
Według danych, osoby, które unikają śniadań, jedzą więcej w ciągu dnia. Pierwszy posiłek jest niezwykle ważnym zastrzykiem energii, wpływa na koncentrację, zdolność zapamiętywania, a także zapobiega wahaniom poziomu glukozy w krwi.
Odpowiednio skomponowane śniadanie zapewnia sytość i pozwala uniknąć podjadania. Powinno się je spożyć w ciągu godziny od przebudzenia - dodaje Lewandowska.
Jak wiemy, stres jest bardzo istotnym czynnikiem, który bierze udział w różnych zaburzeniach odżywiania. Negatywne emocje u niektórych osób powodują, że spożywają zdecydowanie więcej kalorii, niż wskazuje ich dzienne zapotrzebowanie. Swoją potrzebę takie osoby zwykle zaspokajają produktami bogatymi w cukry proste i tłuszcze nasycone, co powoduje szybki wzrost wagi.
W efekcie, zamiast rozładowywać gromadzące się wewnętrzne napięcie, “zajadamy” smutki i nerwy. Całkowita ucieczka od stresu nie jest możliwa, ale możecie spróbować złagodzić jego negatywne skutki. Dobrym pomysłem może być forma dowolnej aktywności fizycznej, która sprawia Wam radość, odpoczynek wśród rodziny i znajomych, czy też czas przeznaczony na własne pasje i hobby. Warto poświęcić choć kilka minut dziennie na ulubione czynności: gotowanie, lekturę dobrej książki, a może sprzątanie? Wybór należy do Was - dodaje Anna.
Jak widzimy, wpływ na naszą wagę ma wiele czynników, które trzeba zauważyć. Wymienione powyżej to tylko część dłuższej listy. We wpisie trenerki znajdziecie jeszcze kilka innych cennych wskazówek.