Cztery oznaki świadczące o nadmiarze tłuszczu w diecie. Choć jest to ważny składnik, nie należy przekraczać zalecanej dawki

Choć diety wysokotłuszczowe są obecnie na topie, trzeba zwrócić uwagę, czy na pewno nie występuje w naszej diecie w nadmiarze.

Tłuszcz jest w diecie tak samo potrzebny, jak węglowodany oraz białko. Niestety, z tym składnikiem bardzo łatwo jest przesadzić. Jak poznać, ż przekroczyliśmy pewną granicę? Istnieje pewien zbiór objawów, które mogą świadczyć o nadmiarze tłuszczu w jadłospisie.

Zobacz wideo Pożeracze tłuszczu, czyli jesz i chudniesz

Cztery sygnały od ciała, które mówią, że masz w diecie za dużo tłuszczu

Masz wzdęcia

Bardzo często mówi się o tym, że błonnik wywołuje nabrzmiały brzuch i gazy. Rzadziej wspomina się to, że takie same objawy niesie nadmiar tłuszczu w diecie. Składnik ten jest trudniejszy w trawieniu, co powoduje jego dłuższą fermentację w żołądku. To z kolei prowadzi do wspomnianych nieprzyjemnych problemów.

Czujesz się ospała

Według przeprowadzonych badań dieta bogata w tłuszcz wywołuje ospałość w ciągu dnia. Nadmiar tego składnika powoduje zwolnienie metabolizmu, a nasz organizm potrzebuje więcej i więcej energii, aby spalić niepotrzebną nadwyżkę, co powoduje, że szybciej się męczymy.

Przybierasz na wadze

Choć restrykcyjne diety wysokotłuszczowe biją rekordy popularności, nie każdemu mogą służyć. Źle dobrana dieta może spowodować to, że zamiast tracić, zaczniemy przybierać na wadze. Przesadzić z tłuszczem na diecie jest bardzo łatwo.

masz niespokojny sen

Choć w ciągu dnia nadmiar tłuszczu może wywołać ospałość, wieczorem skutki nadmiaru są zupełnie inne. Nagromadzony w żołądku tłuszcz może bowiem doprowadzić do tego, że długo nie będziemy mogli zasnąć. Innym razem, gdy uda nam się zasnąć, będziemy spać wyjątkowo czujnie i nawet najmniejszy hałas może spowodować wybudzenie. Z tych względów warto jest ograniczyć spożywanie tłuszczu przed snem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.