Anna Lewandowska wspiera osoby chorujące na depresję. "Nie bądźmy obojętni"

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Anna Lewandowska wyraziła swoje wsparcie dla osób dotkniętych chorobą.

Depresja jest poważną chorobą, która, według danych, dotyka coraz większej liczby osób. Co roku, 23 lutego na całym świecie przypomina się, jak jest podstępna oraz w jaki sposób pomóc bliskim, których dotknęła. Anna Lewandowska również poruszyła ten trudny temat. Trenerka w opublikowanym na Instagramie poście podała zatrważające liczby. Problem trzeba nagłaśniać, aby coraz więcej osób wiedziało, gdzie się zwrócić o pomoc, a także jak wesprzeć chorujące osoby.

Zobacz wideo Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Anna Lewandowska o depresji. O tych danych powinna wiedzieć każda osoba

Według oszacowania WHO na depresję cierpli 350 milionów ludzi. W Polsce, w głównej mierze, dotyczy ona kobiet - to 73 procent stwierdzonych w 2020 roku przypadków. WHO podaje, że do roku 2030 depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Sytuacji nie polepsza pandemia. która podwoiła liczbę chorych. Depresja to podstępne schorzenie, które wymaga leczenia i opieki specjalistów. 

Dbajmy o swoje zdrowie, ale też rozejrzyjmy się dookoła. Może w naszym otoczeniu znajduje się ktoś, kto potrzebuje wsparcia, rozmowy, zaproszenia na wspólny spacer, czy tez wysłuchania oraz przytulenia. To choroba, z którą nikt nie powinien być sam. Nie bądźmy obojętni - apeluje na Instagramie Lewandowska.

Warto zwracać uwagę na samopoczucie swoje oraz bliskich. Im szybciej depresja zostanie zdiagnozowana, tym większe są szanse na wygraną.

Trenerka przypomina o aktywności fizycznej. Nie bez powodu

Lewandowska poruszyła we wpisie kwestię tego, jaki wpływ na nasze zdrowie ma ruch. Tu należy podkreślić, że depresji nie wyleczymy regularnymi ćwiczeniami. Jak każda choroba, wymaga konsultacji z lekarzem i odpowiedniego leczenia. Jednak, co potwierdzają badania, aktywność fizyczna w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna. Regularne treningi mogą zmniejszyć poczucie lęku i zmniejszyć objawy depresji. Lewandowska przytacza tutaj pojęcie terapii pierwszego rzutu.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, WHO rekomenduje ok. 45 minut ćwiczeń przynajmniej trzy razy w tygodniu. Często podkreślam, że regularna aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, które sprzyjają uczuciu euforii i pozytywnemu patrzeniu na świat. Ćwiczenia redukują stres, poprawiają samopoczucie oraz jakość snu - dodaje Anna.
 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.