Co dokładnie zjeść przed treningiem? Trzymaj się tej prostej zasady, aby podczas ćwiczeń nie zabrakło energii

Właściwy posiłek przed ćwiczeniami ma ogromne znaczenie. Dietetycy podkreślają, że od tego, co zjemy przed treningiem zależy jego efektywność. Jakich zasad się trzymać?

Dlaczego trenerzy nie zalecają ćwiczeń na czczo? Dzieje się tak z prostej przyczyny. Jeżeli wykonamy je na pusty żołądek, ryzykujemy utratą mięśni i rozpadu białka. Taki trening jest też zdecydowanie mniej efektywny - nasz organizm ma mniej zmagazynowanej energii do wykorzystania. W skrajnych przypadkach trening na czczo może prowadzić do problemów z koncentracją, oddychaniem, a nawet powodować utratę przytomności. Co zatem jeść przed wyciskiem na siłowni i jak wcześnie przed treningiem spożyć ostatni posiłek?

Zobacz wideo Karolina Gilon przechodzi na dietę

Jedzenie przed treningiem - najważniejsze zasady

Aby odpowiednio zrównoważyć ilość energii, trenerka współpracująca z magazynem "Self", poleca następujący rozkład spożywania posiłków. Wszystko zależy od tego, ile dokładnie mamy czasu na jedzenie przed ćwiczeniami. Optymalnie jest przekąsić coś około dwóch godzin wcześniej. Najpóźniej zjadamy coś pół godziny przed planowanymi zajęciami, ale wtedy ograniczamy to, co ląduje na naszym talerzu zgodnie z pewnymi zasadami.

  • Trzy do dwóch godzin przed treningiem: zjadamy zbilansowany posiłek, złożony z węglowodanów, białka i tłuszczu (mniej więcej w takich samych proporcjach, jak zwykle). Dobrym przykładem będzie porcja makaronu z kurczakiem, skropiona oliwą z oliwek.
  • 30 do 60 minut przed treningiem: koncentrujemy się na węglowodanach i białku, utrzymując całkowite spożycie mniej więcej na wielkości przekąski, a nie posiłku. Możemy na przykład zjeść jabłko i ser, białe tosty i masło orzechowe lub niskotłuszczowy batonik granola. 
  • Mniej niż 30 minut przed treningiem: zjadamy niewielką przekąskę lub napój zawierający tylko węglowodan. W naszym menu może pojawić się banan, wafle ryżowe lub kromka zwykłego pszennego tostu.

Pamiętajmy też o właściwym nawodnieniu, które jest niezbędne do tego, aby nasze ćwiczenia przebiegały prawidłowo. Nie oznacza to oczywiście, że mamy wypijać ogromne ilości wody przed treningiem. Postarajmy się wypić tyle, aby nie odczuwać pragnienia. Dodatkowo, zawsze miejmy podczas zajęć butelkę z wodą, aby nawadniać się w trakcie ćwiczeń.

Więcej o:
Copyright © Agora SA