Trening po dłuższej przerwie bez kontuzji? Tak stopniowo wrócisz do formy

Czasem powrót do dawnej treningowej rutyny może być trudniejszy, niż przypuszczaliśmy. Aby na nowo zacząć ćwiczyć, warto stopniowo wprowadzać kolejne zmiany.

Jeżeli przez pewien czas musieliśmy zrezygnować z regularnych treningów, po tygodniach przerwy nawet te prostsze ćwiczenia mogą być dla nas o wiele trudniejsze. Dajmy sobie czas, aby organizm mógł prawidłowo, na nowo dostosować się do wysiłku. Jak sobie poradzić z pierwszymi treningami po dłuższej przerwie? 

Zobacz wideo Kasia Dziurska o cheat mealu i treningach

Pierwszy trening po przerwie. O czym pamiętać?

Ponowna adaptacja do ćwiczeń nie jest procesem, który zachodzi z dnia na dzień. Specjaliści zalecają, aby ten okres wydłużyć do czterech, a nawet sześciu tygodni. W tym czasie musimy też nieco zmienić metodę treningów. Oto, co zalecają specjaliści.

  • Ćwicz maksymalnie trzy razy w tygodniu przez pierwszy miesiąc po powrocie, Dzięki temu ciało na nowo oswoi się z wysiłkiem.
  • Zmniejsz liczbę powtórzeń każdego ćwiczenia, aby nie naderwać ścięgien i nie przeciążyć mięśni.
  • Zwróć uwagę na to, czy na pewno dostarczasz właściwą ilość poszczególnych witamin i minerałów. Przyjrzyj się diecie i proporcjom posiłków. Pamiętaj o świeżych warzywach i owocach, żywności, która naturalnie zawiera probiotyki oraz o właściwym nawodnieniu. Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą.
  • Po treningu, znajdź czas na ćwiczenia rozciągające i relaksacyjne. Odpoczynek jest tak samo ważny jak trening. Zadbaj też o to, aby się wysypiać. Podczas snu mięśnie regenerują się najszybciej.
  • Zacznij od treningów typu full body workout, które pobudzą do działania, a jednocześnie nie będą bardzo wymagające. Ćwiczenia po powrocie powinny angażować całe ciało, aby ponownie skoordynować pracę mięśni i stawów.
  • Na koniec - nie trać motywacji. Po przerwie każdy potrzebuje czasu, aby wrócić do dawnej formy. To normalne, że nie od razu wykonamy super intensywny trening.
Więcej o: