Jak wykorzystać lekkie hantle do domowego treningu? Małe ciężarki mogą przynieść duże efekty

Posiadasz hantle do wagi 1,5 kilograma i myślisz, że z ich wykorzystaniem nie zrobisz efektywnych ćwiczeń? Jesteś w błędzie!

Choć wydawać by się mogło, że ciężarki o tak lekkiej wadze mają znikomy wpływ na sylwetkę, przekonanie takie jest błędne. Nawet najlżejszy zestaw hantli prowadzi do pozytywnych zmian w naszym wyglądzie. Jak ćwiczyć w domu z lekkimi hantlami?

Zobacz wideo Ulubione ćwiczenia Joanny Jóźwik

Zalety domowego treningu z lekkimi hantlami 

Kupiłaś kiedyś zestaw lekkich hantli i nie wiesz, jak je wykorzystać, przez co cały czas czekają w pudełku na dobry moment? Choć te akcesoria są małe, mogą znacznie poprawić efekty wykonywanych przez nas ćwiczeń. To idealny sposób nie tylko dla początkujących, ale każdego, kto ma ochotę nieco urozmaicić codzienna rutynę treningową. O tym, jak lekkie hantle wpływają na mięśnie tłumaczy Emma Lovewell w rozmowie z magazynem "InStyle":

Przy niewielkich ciężarach i większej liczbie powtórzeń (pomyśl nad ich zwiększeniem do 15-20. lub więcej), nadal będziesz odczuwać ten sam rodzaj obciążenia, co przy podnoszeniu około pięciokrotnie cięższego akcesorium - dodaje trenerka.

Emma dodaje również, że taki trening pomaga w wyćwiczeniu odpowiedniej postawy, nauce zachowania równowagi. To też dobre wyjście, kiedy chcemy popracować nad wytrzymałością mięśni - ćwiczenia są dłuższe i zawierają więcej powtórzeń, niż przy treningach z większymi ciężarami.

Domowy trening z lekkimi hantlami - przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie pierwsze

Chwyć ciężarki w dłonie i uklęknij. Pilnuj wyprostowanych pleców i nie dotykaj pośladkami do stóp. Następnie zegnij ręce w łokciach i przyciągaj dłonie z ciężarkami do siebie przez trzy minuty.

Ćwiczenie drugie

Wstań i rozstaw stopy na szerokość barków. Oprzyj ciężarki na ramionach, a następnie wykonaj przysiad. Wracając do pozycji wyjściowej, wyprostuj ręce w łokciach, unosząc hantle nad głowę. Zrób trzy serie po 10-15 powtórzeń.

Ćwiczenie trzecie

Ciężarki cały czas trzymasz w dłoniach, ale tym razem opuść ręce i trzymaj je wzdłuż ciała. Ćwiczenie polega na robieniu wypadów w nogą bok, raz na lewą, raz na prawą stronę. Przy zmienianiu pozycji pamiętaj o tym, aby plecy zostały w jednej linii, a ręce wyprostowane w łokciach. Wykonaj trzy serie po 8-12 wypadów na każdą stronę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.