Jak często w ciągu dnia łapie cię ochota na coś słodkiego? Uzależnienie od cukru nadchodzi niespodziewanie i często nie zdajemy sobie sprawę, że ten problem dotyczy również nas. Nadmiar tego składnika może przyczynić się do poważnych skutków zdrowotnych. Jak zatem ograniczyć go w diecie?
Według dietetyków, głównym kluczem do unikania niezdrowych przekąsek bogatych w cukier jest sprawianie, aby w ogóle nie pojawiła się chęć sięgnięcia po nie. Pięknie brzmi, tylko jak to wygląda w praktyce? Oto parę sposobów, które naprawdę działają.
Zwróć uwagę na to, czy przy każdym posiłku uwzględniasz wszystkie grupy żywności. Błonnik, białko, węglowodany i tłuszcze - to właśnie tej grupy potrzebujemy, aby nasz organizm działał prawidłowo. Dostarczenie niewłaściwej ilości poszczególnych składników powoduje, że szybciej dopada nas głód oraz potrzeba sięgnięcia po "coś słodkiego".
Jeżeli zwykle spożywamy cztery posiłki w ciągu dnia i przydarzy nam się, że jeden z nich pominiemy, nasz organizm będzie domagać się szybkiej reakcji i dostarczenia odpowiedniej dawki energii. Pilnujmy, aby spożywać regularne posiłki.
Nie każde źródło cukru jest złe. Jeżeli czujesz, że organizm domaga się tego składnika, wybierz owoce świeże lub suszone, gorzką czekoladę lub migdały. To szybkie energetyczno-cukrowe doładowania, które nie zawierają nadwyżki cukru ani niepotrzebnych konserwantów.
Czasem nasze złe samopoczucie i ospałość bierze się z przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Pamiętaj, aby zawsze mieć pod ręką butelkę z wodą. Ogranicz jednak wszystkie dosładzane napoje; ich wypijanie może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.
Gdy zjemy zbyt dużo soli, automatycznie zachce nam się czegoś słodkiego. Ograniczenie soli sprawi, że mniej będziemy odczuwać potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Warto pamiętać, że szkodliwa dla zdrowia jest zarówno zbyt duża ilość cukru, jak i soli.