Wokół treningów z taśmami oporowymi narosło mnóstwo mitów. Też w nie wierzycie? Trenerka rozprawia się z nimi po mistrzowsku

Taśmy oporowe polecane są przez profesjonalistów do ćwiczeń w domu. O czym warto wiedzieć przed trenigniem z tym akcesorium?

Taśmy oporowe obok zestawu hantli, są jedną z najczęściej wybieranych opcji urozmaicenia treningów w domu. Początkujący często jednak myślą, że ich wykorzystanie nie przyniesie zadowalających efektów - tak, to jeden z mitów, w które wierzymy najczęściej. 

Zobacz wideo Ulubione ćwiczenia Joanny Jóźwik

Pięć mitów dotyczących treningu z taśmami oporowymi

Aby zachęcić to wykonania ćwiczeń z wykorzystaniem taśm, magazyn "Well and Good" zaprosił do rozmowy Dannah Eve, trenerkę, która na temat zajęć z tym akcesorium wie wszystko. Na co zwróciła uwagę ekspertka? Poniżej znajdziecie listę pięciu mitów, w które najczęściej wierzymy szykując się do ćwiczeń z taśmami.

Mit pierwszy - taśmy nie są tak skuteczne, jak ciężarki

Tate szybko rozprawia się z tym mitem, potwierdzając, że ćwiczenia z taśmami mogą przynieść tak samo dobre rezultaty, co trening z wykorzystaniem ciężarków oraz wolnostojących maszyn dostępnych na siłowniach.

Opaski zdecydowanie zwiększają siłę i rozmiar mięśni, podobnie jak w przypadku wolnych ciężarów czy maszyn - podkreśla Dannah.

Mit drugi - taśmę najlepiej założyć na wysokość uda

Trenerka zauważa, że ćwiczenia będą równie efektywne, gdy taśma będzie znajdować się na wysokości kostek. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jakich chcemy skupić się mięśniach.

Na przykład, jeśli chcesz wzmocnić pośladki, mięśnie czworogłowe lub ścięgna podkolanowe, umieść opaskę nad kolanami w pozycji pół przysiadu. Tę samą grupę mięśni wzmocni również trening, podczas którego założysz opaskę wokół kostek, stojąc ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i odskakując przeciwną nogą, co zapewnia również dobry trening pośladków i ścięgien podkolanowych - dodaje Tate.

Mit trzeci - lekkie taśmy nie wzmacniają mięśni

Przeglądając taśmy zwykle natrafimy na trzy opcje o różnych stopniach oporu. Dannah tłumaczy, że nawet te najlżejsze, które zalecane są dla osób początkujących, sprawią, że wzmocnimy naszą kondycję. Jeżeli mamy do dyspozycji najlżejszą taśmę, wykonajmy po prostu większą liczbę powtórzeń danego ćwiczenia.

Mit czwarty - każda taśma przynosi takie same korzyści

Na rynku dostaniemy taśmy wykonane z różnych materiałów. Trenerka zauważa, że od popularnych taśm wykonanych z gumy, znacznie lepiej ćwiczy się z szerszymi taśmami, zrobionymi z materiału. Z drugiej strony, taśma wykonana z gumy szybciej przyniesie pożądane efekty.

Mit piąty - taśma zawsze powinna być założona ciasno

Zbyt ciasne nałożenie taśmy może powodować niepotrzebne obtarcia i kontuzje. Opór jest ważny, ale zbyt ciasny zamiast nam pomóc zaszkodzi. To uwaga zwłaszcza dla początkujących - na początek, zanim nasza kondycja się nie wyrobi, wybierajmy te bardziej rozciągliwe warianty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.