Anna Lewandowska o skutkach nieprawidłowego oddychania podczas treningów. Do rozmowy zaprosiła eksperta

Anna Lewandowska pragnie uświadomić czytelnikom bloga, jak ważne jest to, w jaki sposób oddychamy. Aby podkreślić wagę sytuacji, post powstał we współpracy z trenerem oddechu.

Anna Lewandowska od początku stycznia prowadzi treningowe wyzwanie, którego celem jest nie tylko poprawa kondycji, lecz także uświadomienie, jak bardzo dla naszego zdrowia ważny jest ruch oraz dieta. W najnowszym wpisie na blogu trenerka do tej dwójki dodaje również technikę oddechu. Sposób w jaki oddychamy ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Aby nie być gołosłownym do rozmowy o poprawnym oddychaniu Lewandowska zaprosiła Martina Petrusa, specjalistę w tej dziedzinie.

Zobacz wideo Anna Lewandowska podzieliła się szybkim intensywnym treningiem

Anna Lewandowska i Martin Petrus o wadze prawidłowego oddychania

Oddychanie to nieprzerwany proces, który wykonywany jest przez nasz organizm bezwiednie. O tym, jak odpowiednia praktyka oddychania wpływa na zdrowie oraz wyniki treningów specjaliści wiedzą od dawna. Lewandowska podaje przykład uczestnika Olimpiady w 1952 roku; z Emilem Zátopkiem nikt nie miał szans właśnie dlatego, że zawodnik przygotowując się do zawodów, ćwiczył trening hipowentylacyjny polegający na miarowym oddychaniu i wstrzymywaniu oddechu. Rozwój medycyny, również tej sportowej, cały czas idzie naprzód. W jaki sposób możemy wykorzystywać techniki oddechu?

Technik oddechowych jest bardzo dużo i w zależności od potrzeby możemy znaleźć konkretną sekwencję, która będzie miała określony efekt. Aby łatwiej zrozumieć przeznaczenie konkretnych ćwiczeń postanowiłem stworzyć trzy kategorie: Wydolność, Regeneracja i Umysł - tłumaczy Martin Petrus.

W dalszej części wpisu dowiadujemy się, że każda z wymienionych kategorii ćwiczenia oddechu przyniesie inne rezultaty. Wszystko zależy od tego, z czym się mierzymy.

Duża bowiem część społeczeństwa doświadcza problemów związanych z układem oddechowym – bezdech, spłycony oddech, brak energii, stres, ale również poważniejsze dolegliwości takie, jak astma, bezdech senny, zapalenie górnych dróg oddechowych - dodaje specjalista.

Dlaczego ćwiczenie oddechu jest przy oprawianiu sportów tak ważne?

Petrus podkreślił, że nie chodzi tutaj tylko o efektywność naszych ćwiczeń, ale przede wszystkim o nasze zdrowie. Trener wyjaśnił, że nieprawidłowy oddech w czasie treningu może być przyczyną zaburzeń postawy, a nawet astmy oddechowej. Jaki sposób oddechu podczas wysiłku poleca najbardziej? Specjalista zaleca, aby kiedy tylko się da oddychać nosem; w ten sposób dostarczmy średnio o 20 procent więcej tlenu do organizmu, a co z tym idzie poprawiamy naszą wydolność.

Więcej o:
Copyright © Agora SA