Jak zrzucić więcej o średnio ok. 28 procent tkanki tłuszczowej? Naukowcy polecają szczególnie jeden rodzaj treningu

Zdrowe odchudzanie idzie w parze z dobraną dietą i treningami. Jakie ćwiczenia przyniosą najlepsze efekty?

Każdy, kto choć raz w swoim życiu próbował skutecznie zrzucić nadprogramowe kilogramy wie, że oprócz diety kluczowy jest ruch. I choć efekty może przynosić nawet samo chodzenie (zalecanych jest 10 tysięcy kroków dziennie), to wiele osób zastanawia się, jakie dokładnie treningi podkręcą efekty odchudzania. Specjaliści nie mają wątpliwości; wytypowali jeden typ ćwiczeń, który przynosi najlepsze efekty.

Zobacz wideo Turbospalanie. Trening odchudzający - 200 kcal w niecałe 15 minut

Ten trening pomoże zrzucić do 28 procent więcej zalegającej tkanki tłuszczowej

O tym treningu przypominamy bardzo często. Naukowcy wytypowali trening interwałowy o wysokiej częstotliwości, jako jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się nadprogramowej tkanki tłuszczowej, czyli w skrócie trening HIIT. Jak doszli do takich wniosków?

Badanie nad skutecznością HIIT

Specjaliści z "The British Journal of Sports Medicine" przeprowadzili analizę 786 badań, dotyczących treningów interwałowych, które były porównywane do normalnych zajęć o umiarkowanej intensywności. Każde z badań trwało co najmniej cztery tygodnie, aby zauważyć skutki długoterminowe. Chociaż oba rodzaje treningów przyczyniły się do utraty tkanki tłuszczowej, to HIIT zapewnił średnio o 28,5 procenta wyższą redukcję całkowitej masy tłuszczu u danego uczestnika.

Dlaczego HIIT okazał się skuteczniejszy?

Specjaliści określili, że podczas interwału o wysokiej intensywności mięśnie korzystają z cukru zdecydowanie częściej i wydajniej. Niedobór glukozy w mięśniach przyczynia się z kolei do ogólnej utraty tłuszczu. 

Jak przeprowadzić efektywny trening interwałowy?

W ćwiczeniach tego typu bardzo ważne jest kilka czynników. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na to, aby cały trening zmieścił się w 20-30 minutach. Po drugie, między kolejnymi pozycjami róbmy 10-15 sekundowe przerwy, ale przez kolejne 30-45 sekund ćwiczeń dawajmy z siebie naprawdę wszystko. Zwróćmy też uwagę, aby długość interwałów dostosować do swoich umiejętności. 

Więcej o: