Dieta wysokobłonnikowa zwana jest inaczej dietą bogatoresztkową. Ten sposób żywienia przede wszystkim opiera się na zwiększeniu ilości błonnika w diecie. Jakie są dokładne zasady i czy każdy może spróbować tego modelu odżywiania?
Stosując dietę wysokobłonnikową zwiększamy ilość dziennego spożycia tego produktu do 40-60 gramów. Nie zapominamy też w trakcie o prawidłowym nawodnieniu; musimy wypijać ok. 2-2,5 litra płynów w ciągu dnia. Pamiętajmy też, aby nie skakać od razu na głęboką wodę - zwiększajmy spożycie błonnika stopniowo. Gdzie szukać błonnika? Jeżeli zdecydujemy się na ten model żywienia, musimy włączyć do diety:
Do jadłospisu warto też dodać kasze, przede wszystkim jęczmienną i gryczaną. Jeśli decydujemy się na płatki zbożowe, kupujmy kukurydziane, owsiane i pszenne. Zwróćmy też uwagę na pieczywo - najzdrowszym wyborem będzie żytnie, razowe pszenne oraz pełnoziarniste.
Jak można przeczytać na portalu "Wylecz.to", dieta wysokobłonnikowa jest niewskazana dla osób, które cierpią z powodu problemów ze stanem zapalnym trzustki, żołądka oraz dróg żółciowych. Ten model żywienia nie jest też dobry w przypadku, gdy cierpimy na zapalenie jelit lub mamy problem z niedożywieniem.
Błonnik bierze czynny udział w naszym metabolizmie. Dodatkowo składnik ten powoduje uczucie sytości, dzięki czemu unikamy podjadania między posiłkami. Produkty obfitujące w błonnik są też zwykle dużo mniej kaloryczne, dlatego często są one ważnym składnikiem diet odchudzających.