Jak poprawnie wykonać przysiad? Jillian Michaels opowiada o najczęściej popełnianych błędach

Przysiady - wydawałoby się, że nie ma w nich nic skomplikowanego. Jednak ich nieprawidłowe wykonanie nie przynosi zamierzonych efektów. Jak zrobić je dobrze?

Jillian Michaels poleca, aby każda osoba, która chce spalić zbędne kalorie, włączyła do treningów przysiady. To proste, podstawowe ćwiczenie może wiele zmienić, ale tylko, gdy wykonamy je prawidłowo. Okazuje się, że wiele osób robi przysiady źle, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Popularna trenerka przedstawia prawidłową technikę i uczula na najczęściej pojawiające się błędy.

Zobacz wideo Jak prawidłowo wykonać przysiad ze sztangą?

Przysiad - instrukcja krok po kroku

Niezależnie od tego, czy zamierzamy zrobić to ćwiczenie wykorzystując wyłącznie masę własnego ciała czy przy dodatkowym obciążeniu w postaci sztangi lub ciężarków. musimy zwrócić uwagę na właściwą technikę. Jak dobrze wykonać podstawowy przysiad? Jillian Michaels podaje dokładną instrukcję:

  1. Stań prosto, stopy rozstaw na szerokość bioder lub ramion, w zależności od twojego rozciągnięcia.
  2. Lekko odchyl palce u stóp na zewnątrz.
  3. Trzymaj prosto klatkę piersiową, patrz prosto przed siebie, nie pochylając głowy ani w dół ani w górę.
  4. Wciągnij brzuch, ściskając i napinając jednocześnie pośladki.
  5. Weź głęboki oddech, ugnij kolana i cofnij biodra do tyłu, aby zejść do przysiadu.
  6. Zrób wydech i wyprostuj nogi podczas podnoszenia bioder w górę, aby powrócić do pozycji wyjściowej i powtórz.

Przysiady - najczęściej popełniane błędy

Trenerka w rozmowie z magazynem "Parade" wyróżniła trzy błędy przy robieniu przysiadów, które zauważa najczęściej. To bardzo ważne, aby nauczyć się ich unikać. Źle wykonane ćwiczenie może powodować niepotrzebne naciągnięcia mięśni. Na co Michaels zwraca szczególną uwagę?

  1. Nie schodzenie w przysiadzie wystarczająco nisko z obawy przed upadkiem do tyłu. Wtedy, zamiast pleców, opuszczamy biodra, co powoduje niepotrzebny ruch pięt, a w rezultacie podciąga kolana. Taki ruch może powodować kontuzję.
  2. Przechylanie się niżej, niż pozwalają na to nasze warunki to drugi najczęściej popełniany błąd. Gdy działamy w drugą stronę i robimy się zbyt wymagający dla swojego ciała, kręgosłup i miednica pracują w nieprawidłowy sposób. 
  3. Pozwalanie kolanom zapadać się do wewnątrz, co może być przyczyną nierównomiernie rozstawionego ciężaru, a także powodować ruch boczny w przysiadzie. Dlatego tak ważne jest napięcie pośladków oraz brzucha przed zejściem do tej pozycji.
Więcej o:
Copyright © Agora SA