Czy potrzebujemy suplementów? Anna Lewandowska i Łukasz Sieńczewski poruszają kwestię dodatków do diety

Sprzedaż suplementów wzrasta z roku na rok. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, kupujemy ich coraz więcej. Tylko czy każdemu są takie wspomagacze potrzebne?

Anna Lewandowska wraz z dietetykiem Łukaszem Sieńczewskim starają się uświadomić widzów na live'ach, jak ważna jest odpowiednio dobrana dieta. Podczas ostatniej rozmowy na tapet poszły suplementy. Wiele osób bierze kilka dodatków, zupełnie wcześniej nie myśląc, czy na pewno akurat tych składników potrzebuje. Jak brać suplementy z głową?

Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"

Suplementy - co zrobić przed zakupem?

Zanim zdecydujemy się na zakup suplementów, uważnie przyjrzyjmy się swojej diecie. Czy na pewno jest odpowiednio zbilansowana? Trenerka podkreśla, że suplementy nie zastąpią nam właściwie ułożonego jadłospisu. Lewandowska przywołuje też często spotykaną sytuację, gdzie internauci pytają się o suplementy wspomagające odchudzanie.

W takim przypadku zawsze zaznaczam, że kluczem jest: odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna. Oczywiście dobrze dobrany suplement może jak najbardziej wspomóc proces odchudzania, np. w sytuacji kiedy obserwujemy stopniową stabilizację masy ciała, a nadal chcemy kontynuować redukcję. Wtedy możemy pomyśleć o włączeniu suplementu, który dodatkowo “napędzi” metabolizm - tłumaczy Anna.

Czy na pewno potrzebuję suplementów?

Istnieją przypadki, gdy wspomaganie organizmu dodatkową dawką witamin czy minerałów jest zalecana. Na odpowiednią suplementację powinny się zdecydować m.in. osoby na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej, ponieważ w ich planie żywieniowym brakuje witaminy B12, która zawarta jest w produktach pochodzenia zwierzęcego. W okresie jesienno-zimowym w naszej szerokości geograficznej bardzo ważne jest z kolei uzupełnianie witaminy D3, którą produkujemy przebywając na słońcu. Innymi ważnymi witaminami, które nam pomogą przetrwać zimne miesiące są witamina C oraz kwasy omega-3. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.