Dieta makrobiotyczna należy do grupy diet niskobiałkowych. Spalanie tkanki tłuszczowej to dodatek - ten plan żywieniowy skupia się przede wszystkim na wzmocnieniu organizmu i walce z zalegającymi toksynami. Co warto wiedzieć o diecie makrobiotycznej?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że dietę można maksymalnie stosować przez dwa miesiące. Ten model odżywiania, co podkreśla portal Medme.pl, nie jest zalecany dla osób, które cierpią na wady serca, osteoporozę, nadczynność tarczycy oraz kobietom w ciąży.
Podstawą diety makrobiotycznej są produkty niekonserwowane i nieprzetworzone. Jednym z ważniejszych produktów, które zjemy na diecie są pełne, niełuskane ziarna zbóż, które powinny stanowić między 40. a 50 procent dziennego menu. Warzywa stanowią 20-35 procent jadłospisu, reszta to owoce, warzywa strączkowe, orzechy i nasiona. W diecie można spożywać tylko tłuszcze roślinne, których dzienna dawka powinna się mieścić w łyżce stołowej.
Ten plan odżywiania skupia się na naturalnych i jak najmniej przetworzonych produktach, jednocześnie zakłada wykreślenie:
Nasze menu podczas stosowania diety powinno zawierać:
Warzywa oraz owoce najlepiej jest spożywać na surowo, blanszowane, gotowane na parze lub duszone.
Odpowiednio zbilansowana i ułożona przez specjalistę nie powinna doprowadzać do niedoborów. Jednak przy nieodpowiednich proporcjach, dieta makrobiotyczna może doprowadzić do anemii, gdyż zawiera mniej witaminy B12, żelaza, wapnia oraz pełnowartościowego białka.