Czy joga może pomóc w utracie wagi? Poznaj dodatkowe zalety wykonywania tego ćwiczenia

Joga większości z nas kojarzy się z rozciąganiem i treningiem równowagi, podczas przyjmowania coraz bardziej skomplikowanych figur. Jak taki trening wpływa na naszą wagę?

Choć joga nie należy do grupy wyjątkowo intensywnych ćwiczeń, niesie ze sobą wiele dobrego. Jeżeli zastanawiacie się, czy wykonywanie poszczególnych asan może pomóc przy odchudzaniu, spieszymy z wyjaśnieniami. Czy warto ćwiczyć jogę, jeśli walczymy ze zbędnymi kilogramami?

Zobacz wideo Joga w domu dla początkujących

Czy joga pomaga w odchudzaniu? Zalety treningu, o których rzadko się wspomina

Jeśli chcemy zrzucić na wadze, nie mamy wyjścia. Czas zmienić dietę i wprowadzić aktywność fizyczną. Jeżeli jednak przeraża nas wizja intensywnych ćwiczeń lub długie kilometry biegu, joga może nam się przydać. Choć nie spalimy tyle kalorii, co podczas np. treningu HIIT, joga również pomoże w redukcji tkanki tłuszczowej. Eksperci wyróżniają zwłaszcza dwie odmiany jogi, które przy takim celu sprawdzą się najlepiej.

Utrata wagi dzięki jodze jest możliwa, gdy ćwiczysz vinyasę i zajęcia jogi fusion, takie jak rzeźbienie - mówi Mara Olney, nauczycielka jogi. - Rzeźbiąca joga to zajęcia z vinjasy z lekkimi ciężarkami. Zajęcia z vinjasy są szybkie i łączą pozycje wzmacniające mięśnie oraz energiczne ruchy, które zwiększą tętno i sprawią, że zaczynamy się nieźle pocić.

Aby efektywnie korzystać z takich zajęć, należy na nie przeznaczyć około 250 minut tygodniowo.

Joga pomaga zachować uważność i zmniejsza stres

Podczas treningu wydzielane są endorfiny. Ponadto joga wymaga całkowitego skupienia, co ćwiczy naszą zdolność koncentracji. Gdy całą uwagę poświęcamy na poprawne wykonanie kolejnej figury, automatycznie redukujemy stres związany z życiem codziennym. Mniejszy stres to też mniejsze ryzyko podjadania między posiłkami, lepszy sen, a co z tym wszystkim idzie zdecydowanie lepszy metabolizm. W ten sposób joga wpływa na naszą wagę z różnych poziomów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.