Czy można trenować na czczo? Co najlepiej zjeść po treningu? Oto, co zaleca Anna Lewandowska

Anna Lewandowska przeprowadziła live'a z dietetykiem. Głównym tematem była kwestia jedzenia przed i po treningu. Od tego, co zjemy w tym czasie, wiele zależy.

Anna Lewandowska ucieszyła się, że jej obserwatorzy wciąż dopytują się o powiązania odpowiedniej diety z treningami. Aby zaspokoić choć część ciekawości, trenerka omówiła te kwestie z dietetykiem Łukaszem Sieńczewskim. Czego dowiedzieliśmy się na temat ćwiczeń na czczo oraz tego, co zjeść po zakończonym treningu? Odpowiedzi zostały opublikowane na blogu Lewandowskiej.

Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"

Czy trening na czczo jest bezpieczny?

Lewandowska zaznacza, że możliwość wykonania treningu "na pusty żołądek" zależy od kilku czynników, czyli:

  • ile będzie trwał cały trening (nie zaleca się dłuższych niż godzina);
  • jak intensywne ćwiczenia wybieramy;
  • jak prezentuje się nasza kondycja.

Jeśli chcemy trenować na czczo, warunkiem KONIECZNYM jest zjedzenie dzień wcześniej na kolację odpowiedniej porcji białka i węglowodanów. Lewandowska przypomina też, że nie ma żadnych dowodów na to, że trening na czczo przynosi lepsze efekty. Może nas za to osłabić, jeśli nie zastosujemy wcześniej odpowiednich kroków.

Co najlepiej zjeść po treningu?

Zgodnie z wnioskami Lewandowskiej i Sieńczewskiego, przerwa między treningiem a pierwszym spożytym posiłkiem powinna wynosić nie więcej niż 4 do 6 godzin. Na naszych talerzach po treningu musi znaleźć się:

  • białko (20-25 gramów przy umiarkowanym oraz do 40 gramów przy intensywnym treningu);
  • węglowodany, które są niezbędne do odnowy energetycznej;
  • tłuszcze, stanowiące uzupełnienie posiłku.

Podczas live'a trenerka i dietetyk zwrócili uwagę na istotę węglowodanów. Mamy kilka rodzajów tego ważnego składnika, a wybór odpowiedniego zależy od częstotliwości oraz typów naszych treningów. 

Jeśli trenujecie więcej niż raz dziennie, możecie pozwolić sobie na większą ilość cukrów prostych o wysokim i średnim indeksie. Natomiast jeśli ćwiczycie raz dziennie lub rzadziej, nie ma takiej konieczności. Jeśli waszym celem jest ponadto redukcja masy ciała, warto wybrać węglowodany o niskim IG - tłumaczy Anna Lewandowska na swoim blogu.

W podsumowaniu trenerka przypomina też, że oprócz samego jedzenia bardzo ważne jest nawodnienie. Jeżeli nasz trening trwa godzinę i więcej, miejmy zawsze przy sobie butelkę z wodą. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.