Jeśli piłka gimnastyczna kojarzy ci się wyłącznie z zabawami z dzieciństwa, najwyższy czas to zmienić. Piłka jest niesamowicie wszechstronnym akcesorium, z którym wykonamy wiele ćwiczeń. Możemy ją wykorzystać w roli podpory do innych pozycji lub do przeprowadzenia treningu siłowego. Jakie ma zalety ćwiczenie z piłką?
Jak już wspomnieliśmy, piłkę wykorzystasz do wielu różnych treningów. Ćwiczenia z jej użyciem mają wiele zalet, a w tym:
Odpowiednio napompowana piłka stabilizująca to niedroga i użyteczna alternatywa dla ławki treningowej. Ponadto, gdy kładziemy się na piłce przy podnoszeniu ciężarów, aktywujemy inne partie mięśni do pracy oprócz tych, które działają przy leżeniu na ławce.
Używanie piłki do ćwiczeń podczas normalnego treningu może pomóc na dwa sposoby. Po pierwsze, ćwicząc mięśnie posturalne na piłce zwiększymy zakres ruchu. Po drugie, piłka w roli narzędzia oporowego lub dodatkowego ciężaru wzmacnia efekty podstawowych ćwiczeń.
Większość z nas siedzi na krześle przez wiele godzin każdego dnia, co może prowadzić bólu pleców, opuszczenia ramion i przygarbionej pozycji. Jeśli zamiast na krześle, usiądziemy na piłce, w naturalny, prawie automatyczny sposób zaangażujemy do działania mięśnie pleców, co poskutkuje przyjęciem prawidłowej postawy. Ponadto na takim krześle ciało częściej wykonuje zmianę pozycji, co również zmniejszy ryzyko wystąpienia bólu związanego z przebywaniem zbyt długo w jednym ułożeniu ciała.
Piłka może być również doskonałym akcesorium do rozciągania i wydłużania napiętych przez cały dzeń mięśni. Jeżeli piłkę wykorzystywaliśmy wcześniej do pilatesu lub jogi, spróbujmy przy jej użyciu wykonać podstawowe ćwiczenia rozciągające; różnica będzie ogromna.