Jeżeli w końcu zdecydowaliśmy się na poranny trening, powstaje pytanie, jakie ćwiczenia sprawdzą się najlepiej? Trenerzy zwracają uwagę, że każda pora dnia niesie ze sobą inne zalety. Co polecają ćwiczyć rano? Eksperci wyróżnili pięć ćwiczeń.
Trening nie tylko pozytywnie wpłynie na naszą kondycję i rozgrzanie mięśni, lecz także pomoże nam w obniżeniu poziomu stresu, a także lepszej koncentracji w ciągu dnia.
Aktywność ma wpływ na zdrowie psychiczne, poprawiając jasność umysłu i zdolność oceny sytuacji. Ćwiczenia fizyczne pomagają organizmowi wytwarzać substancje chemiczne poprawiające samopoczucie (endorfiny), które mogą stymulować części mózgu, odwracać uwagę od niepokoju i budować pewność siebie - dodaje reumatolog Magdalena Cadet w rozmowie z "Huffington Post".
Oprócz wzmocnienia kondycji i obniżenia poziomu stresu oraz napięcia, poranne treningi przyspieszą nasz metabolizm.
Jeśli zostaliśmy przekonani do wypróbowania aktywności fizycznej rankiem, dobrze wiedzieć, które konkretnie ćwiczenia polecają specjaliści. Trenerzy Lisa Mateo i Ridge Davis, instruktorka jogi Peloton Kristin McGee oraz reumatolog Cadet przygotowali krótką listę najbardziej efektywnych pozycji.
Na samym początku trzeba rozgrzać mięśnie. Nawet pięciominutowe rozciąganie powinno nam w tym pomóc. Kilka typowych, dobrze znanych pozycji stretchingowych uzupełnijmy o pajacyki czy bieg w miejscu z wysokim uniesieniem kolan.
Świetnie pobudza mięśnie brzucha oraz pleców do dalszego działania. Ćwiczy też naszą równowagę. To idealny punkt wyjścia dla porannego treningu. Zwróćmy uwagę na to, aby oderwać jedną stopę z podłogi dopiero w momencie, gdy poczujemy się w pełni stabilnie. Plecy trzymajmy prosto, ale rozluźnijmy ramiona.
Ta chyba jedna z najpopularniejszych pozycji jogi, pomaga w pobudzeniu ciała i umysłu. Przyjmując pozycję rozciągamy całe ciało, a przepływ krwi do mózgu zadziała rozbudzająco.
Połóż się na plecach, zegnij kolana, opierając stopy płasko na podłodze. Ręce wyciągnij wzdłuż tułowia. Następnie jednym ruchem unieś ręce w górę, tak, aby dłonie skierować w stronę sufitu, oraz oderwij stopy od podłogi i unieś je w ten sposób, by kolana utworzyły kąt prosty. Z tej pozycji jednocześnie odchyl do tyłu lewą rękę oraz wyprostuj prawą nogę. Wróć do pionu, a następnie powtórz to samo z prawą ręką i lewą nogą.
Na początek wystarczy 10-15 przysiadów dziennie, później możemy tę liczbę stopniowo zwiększać. Prawidłowo wykonywane przysiady zwiększają mobilność więzadeł. Kucanie działa też na stawy.