Morsowanie - co warto wiedzieć przed zimnymi kąpielami? Coraz więcej gwiazd decyduje się na tę formę aktywności

Co łączy Joannę Moro, Edytę Herbuś, Jakoba Kosela i Karolinę Ferenstein-Kraśko? Wszyscy zainteresowali się aktywną formą wypoczynku dla odważnych. W tym roku gwiazdy stawiają na morsowanie. Jakie są zalety zimnych kąpieli?

W ostatnich tygodniach morsowanie zyskało ogromną popularność. Coraz więcej gwiazd na Instagramie wrzuca zdjęcia i materiały wideo z pierwszych prób zanurzania się w zimnej wodzie. Choć taka ekstremalna przygoda wśród wielu osób wzbudza wątpliwości, warto wiedzieć, jakie morsowanie niesie ze sobą zalety. 

Zobacz wideo Karolina Ferenstein-Kraśko morsuje

Morsowanie - jakie są zalety z zimnych kąpieli przy niskiej temperaturze?

Widząc rosnącą popularność zanurzania ciała w zimnej wodzie, zanim sami zdecydujemy się na kąpiel, warto dowiedzieć się, jakie zalety oraz wady ma morsowanie. Z plusów należy wymienić przede wszystkim:

  • hartowanie organizmu;
  • poprawa kondycji naszej skóry;
  • redukcja stanów zapalnych;
  • poprawa wydolności sercowo-naczyniowej.

Z drugiej strony, jak podaje portal medme.pl, zimne kąpiele nie są zalecane, gdy:

  • mamy problemy z nadciśnieniem;
  • cierpimy na epilepsję;
  • mamy stwierdzone choroby układu krążenia lub inne problemy kardiologiczne.

Morsowanie - jak się przygotować?

Przed pierwszym wyjściem na zewnątrz i zanurzeniu się w zimnej wodzie jeziora czy rzeki, należy właściwie się przygotować. Już kilka tygodni wcześniej dobrze jest spróbować od regularnych, zimnych pryszniców. Wyjściowa temperatura wody powinna wynosić około 10 stopni. W ten sposób redukujemy możliwość pojawienia się szoku termicznego. Taki prysznic powinien trwać tylko kilka minut. Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego stroju - morsując poza strojem kąpielowym niezbędny jest koc, czapka i rękawiczki. Wiele osób decyduje się również na specjalne obuwie z neoprenu; w ten sposób unikają zbytniego wychłodzenia ciała. 

Pamiętajmy też, aby nie zaczynać morsowania zimą; może to mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia. Początkujący powinni zaczynać kąpiele jesienią lub wiosną, aby  ciało przyzwyczaiło się do nowych warunków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.