Stretching dla początkujących. Wystarczy 10 minut dziennie, aby rozciągnąć napięte mięśnie

Regularne rozciąganie nie tylko rozgrzeje nas przed treningiem i odpręży po wykonanych ćwiczeniach, lecz także poprawi naszą postawę, a także zwiększy mobilność. Na efektywny stretching wystarczy przeznaczyć 10 minut dziennie.

Często słyszymy, że właściwy stretching może poprawić elastyczność naszych mięśni. Warto wiedzieć, że regularne rozciąganie ma też na celu zminimalizowanie ryzyka kontuzji, a także wsparcie pracy stawów podczas ćwiczeń. Oto wybrany zestaw, który pomoże w rozgrzaniu zesztywniałych mięśni.

Zobacz wideo Weronika Rosati motywuje do ćwiczeń w domu

10-minutowy trening rozciągający

Poniższy zestaw przygotowała trenerka Em Richards, dla czytelników magazynu "Stylist". Wiele pozycji przypomina te dobrze znane z jogi. Różnica będzie polegać na tym, że będziemy dynamicznie zmieniać kolejne pozycje, aby właściwie przygotować ciało do treningów, w których ciągle jesteśmy w ruchu.

Ćwiczenie pierwsze - powtarzaj przez 30 sekund

Usiądź na piętach ze złączonymi palcami stóp i kolanami rozstawionymi na szerokość maty. Połóż dłonie na brzuchu i weź głęboki wdech przez nos, a następnie wydech, również przez nos.

Ćwiczenie drugie - wytrzymaj minutę

Zacznij od klęku podpartego, następnie wyprostuj ręce w łokciach, a nogi w kolanach i unieś się w górę. Właśnie przyjęłaś pozycję psa z głową w dół. Postaraj się jak najbardziej opuścić pięty na matę. Przestępuj z nogi na nogę, nie odrywając palców u stóp od podłogi, kolejno rozciągając w ten sposób obie nogi.

Ćwiczenie trzecie - przytrzymaj minutę

Wróć do klęku podpartego, następnie zrób głęboki wdech, rozluźnij brzuch i wygnij kręgosłup, unosząc głowę w górę. Z wydechem opuść głowę między ramiona, a z pleców ułóż koci grzbiet.

Ćwiczenie czwarte - po trzydzieści sekund na każdą stronę

Ponownie przyjmij pozycję klęku podpartego. Następnie przełóż prawą rękę pod lewą nogę, rozciągaj tak długo, aż prawy bok delikatnie dotknie do podłoża, wtedy przytrzymaj pozycję. Potem wróć do pozycji wyjściowej i powtórz, tym razem kładąc lewą rękę pod prawą nogę.

Ćwiczenie piąte - przytrzymaj minutę

Połóż się brzuchem na macie, trzymając ręce przy klatce piersiowej. Następnie odepchnij od maty górną część ciała, prostując ręce do tyłu, wzdłuż ciała.

Każde z powyższych ćwiczeń wykonaj w dwóch rundach. Na koniec przyjmij pozycję dziecka, aby rozluźnić ciało. Pamiętaj o głębokich oddechach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA