Zarówno pływanie, jak i bieganie niesie szereg korzyści dla naszego zdrowia. Jeżeli nie wiesz, co wybrać, powinnaś zwrócić uwagę na jeden szczegół. Na co pomogą te treningi? Oto, co warto wiedzieć - wszystko ma wady i zalety.
Zarówno regularne pływanie, jak i bieganie pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Ćwicząc w ten sposób, jednocześnie tonizujemy mięśnie oraz spalamy zbędne kalorie. Usprawniamy też pracę układu oddechowego.
Ponadto biegać warto, ponieważ m.in.:
Z kolei decydując się na pływanie:
Trenerzy personalni w rozmowie z magazynem "Insider" słusznie zwracają uwagę na fakt, że pływanie będzie lepsze dla osób chorujących na artretyzm lub cierpiących na uciążliwe bóle pleców. Ta forma ruchu zdecydowanie mniej obciąża stawy, które podczas biegania wykonują większą pracę. Z drugiej strony, bieganie jest polecane, aby zahamować utratę masy kostnej. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do naszych możliwości, kondycji i ewentualnie posiadanych kontuzji. Warto, jeśli mamy taką możliwość, przeplatać ze sobą te dwa treningi, aby nie przeciążać stawów, ale pobudzać też inne mięśnie do pracy. Decydując się na bieganie, pamiętajmy jednak, aby wyposażyć się w odpowiednie obuwie oraz, jeśli możemy, biegać po terenach leśnych. Bieganie po płaskiej, asfaltowej powierzchni nie jest naturalnym ruchem. W trakcie takiego ćwiczenia mięśnie i ciało przyjmują niekoniecznie odpowiednią pozycję, co może grozić kontuzjami.