Pływanie czy bieganie - co jest lepsze? Oto podstawowe różnice pomiędzy treningami

Pływanie i bieganie to dwie bardzo często wybierane na trening formy ruchu. Oba ćwiczenia mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Co lepiej wybrać?

Zarówno pływanie, jak i bieganie niesie szereg korzyści dla naszego zdrowia. Jeżeli nie wiesz, co wybrać, powinnaś zwrócić uwagę na jeden szczegół. Na co pomogą te treningi? Oto, co warto wiedzieć - wszystko ma wady i zalety.

Zobacz wideo Jakub Rzeźniczak i Magdalena Stępień we wspólnym treningu - jest moc!

Bieganie i pływanie - wady i zalety

Zarówno regularne pływanie, jak i bieganie pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Ćwicząc w ten sposób, jednocześnie tonizujemy mięśnie oraz spalamy zbędne kalorie. Usprawniamy też pracę układu oddechowego. 

Ponadto biegać warto, ponieważ m.in.:

  • poprawia jakość snu;
  • pozytywnie wpływa na nasz nastrój;
  • wzmacnia odporność organizmu;
  • pomaga utrzymać właściwą wagę.

Z kolei decydując się na pływanie:

  • spalamy więcej kalorii niż większość ćwiczeń;
  • znacznie zmniejszamy ryzyko chorób serca;
  • pomagamy kontrolować poziom cukru we krwi.

Trenerzy personalni w rozmowie z magazynem "Insider" słusznie zwracają uwagę na fakt, że pływanie będzie lepsze dla osób chorujących na artretyzm lub cierpiących na uciążliwe bóle pleców. Ta forma ruchu zdecydowanie mniej obciąża stawy, które podczas biegania wykonują większą pracę. Z drugiej strony, bieganie jest polecane, aby zahamować utratę masy kostnej. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do naszych możliwości, kondycji i ewentualnie posiadanych kontuzji. Warto, jeśli mamy taką możliwość, przeplatać ze sobą te dwa treningi, aby nie przeciążać stawów, ale pobudzać też inne mięśnie do pracy. Decydując się na bieganie, pamiętajmy jednak, aby wyposażyć się w odpowiednie obuwie oraz, jeśli możemy, biegać po terenach leśnych. Bieganie po płaskiej, asfaltowej powierzchni nie jest naturalnym ruchem. W trakcie takiego ćwiczenia mięśnie i ciało przyjmują niekoniecznie odpowiednią pozycję, co może grozić kontuzjami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.