Ile dni w tygodniu powinniśmy ćwiczyć? Oto co mówi specjalista. To mniej, niż nam się wydaje

Jeżeli zastanawiasz się, z jaką częstotliwością ustawić treningi w grafiku, mamy odpowiedź. Opinia trenera może zaskoczyć.

Twoim postanowieniem noworocznym jest powrót lub rozpoczęcie regularnych treningów, ale nie wiesz, od czego zacząć? Wielu początkujących ma problem zarówno z doborem ćwiczeń, jak i odpowiednim zaplanowaniu ćwiczeniowego grafiku. Ile razy w tygodniu trenować, aby zauważyć efekty i nie nabawić się kontuzji?

Zobacz wideo Kuba Przygoński pokazuje domowy trening bez sprzętu

Jak często ćwiczyć? Odpowiedź trenera

Tygodniowa częstotliwość naszych treningów powinna zależeć od kilku czynników. Musimy zwrócić uwagę na kondycję wyjściową, wydolność oddechową oraz ogólny stan zdrowia oraz oczywiście czasu, jakim dysponujemy. Przyjmuje się, że optymalnie jest ćwiczyć pięć razy w tygodniu i taką samą zasadę przywołuje King Hancock w rozmowie z "Health". Przy czym, nie każdy trening musi być tak samo intensywny. Dla osób początkujących najlepiej będzie zacząć od półgodzinnych, lżejszych sesji, trzy dni w tygodniu.

Co ćwiczyć? Czyli jak rozplanować tygodniowy grafik

Aktywność fizyczna powinna nam zajmować 150 minut tygodniowo. Jeżeli zdecydujemy się na 5 dni ćwiczeń, możemy sobie je rozłożyć następująco:

  • 20 minut biegania;
  • 25 minut treningu siłowego;
  • 30 minut cardio;
  • 25 minut treningu siłowego;
  • 15 minut biegania plus 15 minut treningu siłowego;
  • 20 minut biegania.

Jeżeli wolimy ćwiczyć trzy dni w tygodniu, musimy postarać się, aby treningi były bardziej intensywne. Tutaj sprawdzą się na przykład treningi HIIT, czyli ćwiczenia o wysokiej intensywności, które w krótkim czasie pozwalają spalić naprawdę sporo kalorii, wzmacniając przy tym mięśnie.

Pamiętaj o odpoczynku!

Trener podkreśla, żeby nie zapominać o dniach, które przeznaczymy na regenerację organizmu. Mięśnie muszą mieć przerwę od wysiłku, aby uodpornić się na kolejne ćwiczenia. Jeżeli nie robimy chociaż dnia przerwy, musimy liczyć się z tym, że będzie nam coraz trudniej ukończyć treningi, szybciej złapie nas zadyszka. W ten sposób narażamy też się na poważne kontuzje - nie ryzykujmy zdrowia!

Więcej o:
Copyright © Agora SA