Co warto wiedzieć o dietach roślinnych przed ich zastosowaniem? Przeczytaj, zanim zmienisz swój sposób odżywiania

Zbliża się nowy rok, a wraz z nim nowe postanowienia, dotyczące zmiany stylu życia na lepsze. Zamierzasz zmienić dietę i zastanawiasz się nad jedną z roślinnych? Oto, co musisz wiedzieć.

Wiele osób, chcąc zmienić styl odżywiania na zdrowszy i bardziej przyjazny środowisku, planuje przejście na jedną z diet roślinnych. Zainteresowanie modelami odżywiania, które w głównej mierze opierają się na produktach pochodzenia roślinnego z roku na rok staje się coraz większe. Co warto wiedzieć o takiej żywności?

Zobacz wideo Karolina Gilon przechodzi na dietę

Cztery rzeczy, które warto wiedzieć o dietach roślinnych

Dieta roślinna to niekoniecznie weganizm lub wegetarianizm

Potocznie bardzo często słyszy się, że używamy tych nazw zamiennie. Tymczasem nie każda dieta roślinna to weganizm czy wegetarianizm. Na diecie roślinnej świadomie decydujemy się nie jeść mięsa, co nie znaczy, że całkowicie wykluczamy je z jadłospisu. Przestrzegając tej diety niekoniecznie rezygnuje się też z innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka czy nabiał. Można je jednie ograniczyć.

Żywność roślinna nie jest synonimem zdrowia

Dieta roślinna jest zdrowa tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zbilansowana i bogata w pełnowartościowe produkty. Dietetycy wciąż mają wiele zastrzeżeń do substytutów mięsa, które zawierają wiele tłuszczów nasyconych oraz sodu. Tym nie mniej, jeżeli prawidłowo układamy menu, dieta roślinna pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, a także zmniejsza ryzyko takich chorób jak cukrzyca, rak czy nieprawidłowe funkcjonowanie serca.

Żywność roślinna zmieni nasz sposób odżywiania

Wiele osób obawia się o taki rodzaj diety, wyobrażając sobie, że będzie jeść tylko przysłowiową sałatę. To bardzo mylny obraz diet roślinnych. Składają się one z całej gamy warzyw i owoców czy produktów z ziaren, a także wielu zamienników mleka, sera czy mięsa. I chociaż tak jak wspomnieliśmy wyżej, specjaliści mają jeszcze wiele do zarzucenia, rozwój diety cały czas idzie do przodu. Na rynku pojawiają się pierwsze godne, zdrowe zamienniki.

Dieta roślinna jest dobra dla planety

Coraz więcej świadomych osób zauważa, że diety oparte o produktach roślinnych są bardziej bezpieczne dla środowiska. Faktem jest, że wytwarzanie produktów roślinnych mniej przysługuje się do ocieplenia klimatu, oszczędza wodę oraz minimalizuje użytkowanie gruntów rolnych. Niestety wiele koncern, pod które podlegają te mniejsze "roślinne" firmy, często już tak przyjazne środowisku nie są. Jest to coraz częściej występujący problem, stąd wiele marek stara się pokazać swoją transparentność.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.