Przysiady warto wykonywać codziennie. Oto sześć powodów podanych przez specjalistkę

To ćwiczenie każdy z nas zna choćby ze szkoły podstawowej. Szukając efektywnych ćwiczeń na pośladki, warto zwrócić uwagę na przysiady. To skuteczne ćwiczenie.

Pozycja jest bardzo prosta, a wykonywanie jej codziennie może przynieść zaskakująco dobre efekty. Przysiady to ćwiczenie zaliczane do treningu funkcjonalnego - w końcu codziennie wykonujemy podobny ruch, chociażby siadając i wstając z krzesła. Zalet wykonywania przysiadów jest wiele, przedstawiamy te, które pojawiły się w rozmowie magazynu "Harper's Bazaar" z trenerką personalną, Katriną Pilkington.

Zobacz wideo Interwałowy trening odchudzający

Sześć powodów, aby zacząć ćwiczyć przysiady codziennie

Katrina nie ma wątpliwości; przysiady warto wykonywać w każdych warunkach. Praktycznie nie ma możliwości, aby się przetrenować podczas takiego ćwiczenia. Chyba że wykonujemy je z dodatkowym obciążeniem, wtedy trzeba pamiętać, aby nie wykonywać zbyt wielu powtórzeń. Jakie powody podaje trenerka, które mają nas przekonać do codziennego robienia przysiadów?

 Po pierwsze - staniesz się silniejsza przy codziennych czynnościach

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podobny ruch wykonujesz codziennie. Ćwicząc go, z każdym powtórzeniem jest coraz łatwiejszy. Codzienny trening przysiadów pozytywnie wpłynie na naszą formę oraz sprawność podczas wykonywania innych ćwiczeń funkcjonalnych. 

Po drugie - w ten sposób wykonasz efektywny trening nóg

Jeśli wykonujesz przysiady prawidłowo, wzmacniasz nie tylko pośladki, lecz także mięśnie nóg. Podczas schodzenia w dół, pracują mięśnie podkolanowe. Podczas wstawania ćwiczysz pośladki oraz mięsień czworogłowy. 

Po trzecie - wzmacniasz mięśnie rdzenia

W trakcie ćwiczenia musisz również pilnować stabilizacji tułowia. Aby utrzymać klatkę piersiową w górze, prosty kręgosłup i ściągnięte ramiona, do pracy angażujesz mięśnie brzucha oraz pleców. Niesamowite, jak podczas tak prostego ruchu, pracuje aż tyle mięśni!

Po czwarte - możesz je wykonać dosłownie wszędzie

Nie każde ćwiczenie ma tę zaletę. Do przysiadów nie potrzebujesz dodatkowych akcesoriów, dużej przestrzeni ani innych udogodnień. Trening nie zajmie też dużo czasu. Katrina radzi, aby zrobić 20 przysiadów rano przed wyjściem do pracy, kolejnych 20 możesz zrobić w porze obiadowej czy po powrocie do domu. Wszystko zajmie krótką chwilę, a pomoże we wzmocnieniu mięśni.

Po piąte - jeśli znudzi cię klasyczna wersja, można ją urozmaicić na wiele sposobów

Podstawową wersję przysiadów możemy urozmaicić o kettlebells, ciężarki, gumy lub taśmy oporowe, a nawet sztangi. Wszystko zależy od naszego domowego zaopatrzenia oraz kondycji.

Po szóste - przysiady mogą być elementem cardio

Jeśli odpowiednio zwiększysz tempo przysiadów i dodasz wyskoki przy podnoszeniu się ku górze, przysiady staną się elementem dobrego treningu cardio. Już 20 powtórzeń wykonanych w ten sposób pozwoli na spalenie dodatkowych kalorii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.