Zdrowe węglowodany są częścią prawidłowo zbilansowanej diety. Czasem jednak możemy z nimi przesadzić, nawet gdy staramy się wybierać zdrowsze produkty. Węglowodanów nie można całkowicie wyeliminować z jadłospisu, ale jeżeli mamy problem z nadprogramowymi kilogramami, dobrze będzie umiejętnie je ograniczyć.
Najprostszym sposobem na wyeliminowanie zbyt dużej ilości węglowodanów jest zamiana jasnego pieczywa na pełnoziarniste oraz włączenie do diety większej liczby warzyw oraz owoców bogatych w błonnik. Jak inaczej mądrze ograniczyć ten składnik?
Zdrowe śniadanie z płatkami owsianymi można nieco "odchudzić". Zamiast przygotowywać słodką owsiankę, zmniejsz ilość owsa w potrawie, jednocześnie dodając sezonowe warzywa oraz przyprawy. Owsianka z koperkiem i szparagami to nasz ulubiony zestaw. W tym wariancie zrezygnuj z mleka na rzecz warzywnego bulionu.
Zamiast przygotowywać obiad z ziemniaków, użyj żółtej odmiany dyni. Szybka potrawa z dynią, cebulą oraz papryką z powodzeniem zastąpi ziemniaczaną wersję, dostarczając potrzebnych witamin i zmniejszając liczbę węglowodanów.
Nie wyobrażasz sobie życia bez naleśników? Zmień przepis i zamiast mąki dodaj banany. Naleśniki na słodko z banana, jajka, ze szczyptą soli i odrobiną kakao smakują naprawdę dobrze!
Jeżeli jesteś wielbicielem frytek z dipami, pieczone ziemniaki z tłuszczem wymień na warzywa. Do hummusu oraz guacamole idealnie pasuje papryka, seler, marchewka i ogórki.
Zamiast klasycznej przekąski, zrób popcorn z kalafiora. Wystarczy, że pokroisz różyczki na małe kawałki, obtoczysz je w kurkumie i dodasz odrobinę oliwy z oliwek, a następnie upieczesz, aż warzywo stanie się chrupkie.
Kochamy spaghetti i nie zamierzamy z niego zrezygnować, ale żeby ograniczyć węglowodany, przygotujemy je samodzielnie w domu z odpowiednich warzyw. Makaron możemy zrobić z cukinii, dyni, marchewki, a nawet buraka oraz selera z pietruszką.