Poranny trening pilatesu, który wzmocni ciało. Sześć prostych ćwiczeń, które wykonasz wszędzie

Pilates, obok jogi, jest jednym z najczęściej polecanych treningów, które odprężają ciało i umysł. Ćwiczenia warto wykonywać rano oraz wieczorem, aby rozluźnić napięcie w mięśniach.

Helen Phelan to zawodowa tancerka, która pokochała pilates. Obecnie Helen prowadzi wirtualne zajęcia tego właśnie treningu. Phelan wykazuje dość nietypowe podejście. Była tancerka uważa, że zdecydowanie ważniejsze, niż wygląd, jest nasze samopoczucie, a ćwiczenia mają nam pomóc w osiągnięciu duchowej równowagi. Niemniej jednak, jak każdy rodzaj ruchu, pilates również pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę. Poniższe ćwiczenia są idealne dla początkujących oraz osób, które nie trenują regularnie.

Zobacz wideo Poranna joga Julii Wieniawy

Sześć prostych ćwiczeń z pilatesu

Ćwiczenie pierwsze

Przyjmij pozycję klęku podpartego. Weź głęboki wdech nosem i jednocześnie ściśnij łopatki i wygnij plecy. Razem z porządnym wydechem przez usta, zaokrąglij plecy, tak, aby zrobić tzw. koci grzbiet. Jednocześnie napnij mięśnie brzucha i rozłóż szeroko łopatki, aby rozgrzać ciało. Zrób pięć powtórzeń. 

Ćwiczenie drugie

Pozostając w klęku podpartym, oprzyj o podłoże dłonie oraz same palce u stóp, unosząc w ten sposób nogi lekko do góry. Kiedy się podnosisz, oderwij również od podłogi kolana. W ten sposób trzymasz ciężar ciała na rękach i palcach u stóp. Ruch w górę robisz na wdechu, następnie wydychając powietrze, opuszczasz z powrotem na matę kolana, rozluźniając w ten sposób napięcie w stopach. Powtórz wznosy 15 razy.

Ćwiczenie trzecie

Wróć do klasycznego klęku podpartego. Tym razem pracować będą ręce. Z wyprostowanych ramion przejdź do pozycji, w której opierasz ręce do łokci na macie. W przyjętej pozycji plecy układają się w skośnej pozycji, a czoło ląduje niemalże na podłożu. Zrób w ten sposób 10-15 pompek na triceps.

Ćwiczenie czwarte

Wracamy to standardowej podczas tego treningu pozycji. Następnie odrywamy od ziemi i prostujemy do tyłu lewą nogę, jednocześnie prostując przed siebie prawą rękę. Ruch robimy razem z głębokim wydechem. Następnie wdychamy powietrze nosem, przyciągając do klatki piersiowej prawy łokieć i lewe kolano. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy, a następnie wykonujemy taką samą liczbę na prawą nogę i lewą rękę.

Ćwiczenie piąte

W tym ćwiczeniu w klęku podpartym ponownie opieramy ręce do łokci na macie. Następnie unosimy lewą nogę, nie prostując jej w kolanie, na zewnątrz ciała. Później kierujemy jej stopę w stronę sufitu, robiąc w ten sposób nogą półkole. Robimy 10 powtórzeń, po czym zmieniamy stronę.

Ćwiczenie szóste

Na koniec coś nieco trudniejszego. Cały czas opieramy ręce na przedramionach, ale prostujemy też nogi do tyłu, opierając ich ciężar na palcach u stóp. Stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder. Razem z wdechem unosimy biodra w górę, podnosząc jednocześnie ramiona do wysokości łokci. Prawidłowo wykonane ćwiczenie mamy wtedy, gdy uda nam się wyprostować nogi w kolanach, podczas wypychania bioder w górę. Staramy się dobić do 10 powtórzeń.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.