Pięć oznak, które mogą świadczyć o tym, że jesz za dużo węglowodanów. Jeden objaw zaskakuje

Węglowodany są bardzo ważnym elementem diety. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jak wszystko, trzeba je dostarczać w określonej ilości. Zbyt wiele węglowodanów w diecie może skutkować poważnymi problemami.

Węglowodany są uważane za jedne z bardziej złudnych składników codziennej diety. To źródło dobrej energii, która jest nam bardzo potrzebna, ale z drugiej strony, jeśli spożywamy ich za dużo, ryzykujemy nabraniem zbędnych kilogramów. Nasz organizm wysyła sygnały, gdy węgli w naszym jadłospisie mamy za dużo. Na co zwrócić uwagę?

Zobacz wideo Karolina Gilon przechodzi na dietę

Pięć sygnałów, że w twojej diecie może być za dużo węglowodanów

Węglowodany to paliwo dla naszego ciała. Pilnujmy jednak, aby było dobrej jakości i odpowiedniej ilości. Ich zbyt duża zawartość w diecie może przynosić odwrotne skutki do zamierzonych. Jakie sygnały wysyła ciało?

Masz wzdęcia

Jeśli ciągle masz wzdęcia, przyczyną mogą być węglowodany. Zawarty w nich cukier może zmniejszyć różnorodność zdrowych bakterii w naszych jelitach, powodując spowolnienie pracy naszego układu pokarmowego, co z kolei powoduje wzdęcia.

Przybierasz na wadze

Czasami kwestia tycia może zależeć od za dużej ilości węglowodanów razem z innymi składnikami. Wiele osób łączy na przykład ziemniaki z tłuszczem w formie sosu. Aby czerpać korzyści ze złożonych węglowodanów, najlepiej połączyć je ze zdrowszymi alternatywami.

Wciąż walczysz z trądzikiem

Cukry z węglowodanów zwiększają produkcję androgenów, które są związane z trądzikiem hormonalnym. Dla niektórych z nas, kiedy przejadanie się węglowodanami, może doprowadzić do wysypu. Ten typ wyprysku zwykle występuje w dolnej jednej trzeciej części twarzy, więc jeśli zobaczysz trądzik wzdłuż ust i szczęki, może to oznaczać, że jesz zbyt dużo węglowodanów.

Masz problemy ze snem

Istnieje wiele powodów, dla których trudno jest zasnąć. Jeśli jesteś nocnym podjadaczem, może to stanowić poważny problem. Jedzenie węglowodanów wymaga, aby organizm pracował i przetwarzał cukier, więc jeśli podjadasz przed snem, prosisz organizm, aby działał, a nie odpoczywał. Z drugiej strony, węglowodany mogą powodować ospałość - zwłaszcza te o wysokim indeksie glikemicznym. 

Ciągle czujesz zmęczenie

Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów może podnieść poziom cukru we krwi, a następnie doprowadzić do tego, że czujesz się ospale . Aby uniknąć załamania, pamiętaj o połączeniu węglowodanów z innymi składnikami odżywczymi. W celu spowolnienia trawienia węglowodanów, łącz je z białkiem oraz tłuszczami - w ten sposób będziesz czuć się energicznie przez cały dzień.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.