Smoothies to moc owoców i warzyw w czystej postaci. Niestety, te które dostaniemy na rynku zawierają bardzo dużo cukru. Dlatego zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem jest przygotowanie koktajli samodzielnie w domu. Czym się kierować, jeśli smoothie ma być elementem diety odchudzającej?
Smoothies powinny pomagać nam gubić zbędne kilogramy, a nie być przyczyną pojawiania się kolejnej warstwy tłuszczu. Z tego względu należy uważać, co ląduje w naszym blenderze. Oto przydatne wskazówki.
Zbuduj lepszą bazę do smoothie z napojem na bazie orzechów, które nie zawiera dodatku cukrów, konserwantów i GMO. Dodanie napoju roślinnego, zamiast mleka odzwierzęcego pomoże uniknąć laktozy, czyli cukru znajdującego się w mleku mlecznym, który może potencjalnie powodować nieprzyjemne wzdęcia i gazy. Ponadto np. mleko migdałowe czy mleko z nerkowca zawierają wiele składników odżywczych, m.in. jak witaminę E, selen, magnez, potas, cynk, żelazo i fosfor. Unikaj substytutów mleka - zawierają one bardzo dużo cukru.
Gdy już wybierzesz swoje ulubione mleko, nie zapomnij dodać miarki lub dwóch niesłodzonego białka w proszku, aby uzupełnić shake o coś sycącego. Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Obesity" dodanie białka do koktajli daje poczucie sytości. Proszki roślinne z mieszanki grochu, konopi, ryżu, organicznej soi i / lub kiełków mają przewagę nad mieszankami opartymi na pojedynczych roślinach, ponieważ zapewniają, że otrzymujesz więcej aminokwasów - elementów budulcowych białka, które pomagają również w szybszym spalaniu tłuszczu, podkręcając metabolizm.
Kiedy myślisz o koktajlach, prawdopodobnie myślisz o owocach, prawda? Cóż, to nie jedyny produkt, który możesz dodać do napoju. Koktajle odchudzające to również świetna okazja, aby spożyć zalecaną codzienną porcję warzyw. Większe spożycie warzyw pomaga szybciej zrzucić zbędne kilogramy. Osoby, w których diecie przeważają warzywa mają mniejszy problem z utrzymaniem wagi.
Zdrowe tłuszcze zwiększają uczucie sytości, a także pomagają organizmowi wchłonąć wiele rozpuszczalnych w tłuszczach witamin zawartych w owocach i warzywach. Przygotowując smoothie warto dodać jedną czwartą awokado, łyżeczkę oleju kokosowego lub łyżkę masła orzechowego.
Jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie spożycia błonnika do zalecanych 28 gramów dziennie, jest przemycenie do koktajli produktów bogatych w błonnik. Polecamy siemię lniane, nasiona chia oraz konopi. Odpowiednia ilość błonnika w diecie sprawia, że zdecydowanie szybciej tracimy na wadze.