Przez koronawirusa więcej czasu spędzamy w domach, a nasz dostęp do siłowni jest ograniczony. Walka z siedzącym trybem życia stała się jeszcze większym wyzwaniem. Niechęć do ćwiczeń była problemem już przed wybuchem pandemii. Dlatego WHO postanowiło przypomnieć, jak ważna jest aktywność fizyczna oraz podać wskazówki dotyczące treningu w obecnej sytuacji.
Według danych zgromadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, gdyby ludzie byli bardziej aktywni, liczba zgonów zmniejszyłaby się od czterech do nawet pięciu milionów rocznie. To pokaźne liczby.
Aktywność fizyczna ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Może pomóc przedłużyć życie o lata - podkreśla dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Obecne czasy utrudniają i tak już niełatwą walkę o motywację do ćwiczeń. Nie pomaga wprowadzanie dystansu społecznego ani ograniczone możliwości wychodzenia z domu. WHO podaje wytyczne, do których powinniśmy się zastosować, aby zadbać o zdrowie swoje i najbliższych.
Specjaliści z organizacji wyliczyli, ile czasu powinny na ćwiczenia poświęcać poszczególne grupy wiekowe. Lista prezentuje się następująco:
Przede wszystkim na podstawie powyższej listy łatwo zauważyć, że treningi umiarkowane są dłuższe od tych intensywnych. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Ćwiczenia intensywne wymagają większego wysiłku; są nastawione na to, aby w stosunkowo krótkim czasie wykonać jak największą pracę. Z tego powodu dla osób początkujących zaleca się treningi umiarkowane. Trwają dłużej, ale dzięki wolniejszemu tempu mniej męczą.