Anna Lewandowska i Iwona Wierzbicka o naszym największym wrogu. Jak stres niszczy zdrowie?

Zrównoważona dieta oraz treningi stanowią podstawę naszego zdrowia. Jest jednak jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, który wpływa na nas każdego dnia. Anna Lewandowska razem z Iwoną Wierzbicką przypominają, abyśmy zadbali o samopoczucie - stres potrafi mieć poważne konsekwencje.

Stres potrafi wywołać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Może nawet wywołać poważne choroby. Tak jak mała dawka stresu obecna jest w naszym codziennym życiu i wpływa na niektórych mobilizująco, tak nasilona ilość może mieć tragiczne skutki. Na co ma wpływ stres? Anna Lewandowska z ekspertem opracowała tekst, który o tym informuje.

Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"

Anna Lewandowska i dietetyk kliniczna opowiadają o stresie

Przewlekły stres może stanowić podłoże do objawów takich jak te chorobowe. Trenerka razem z Wierzbicką podkreślają, jakie symptomy mogą nas zaniepokoić.

Pod wpływem stresu może zatem dojść do zmniejszenia aktywności ruchowej oraz ograniczenia interakcji społecznych i aktywności seksualnej. Pojawia się zwiększona reakcja na ból, czasami bóle w różnych częściach ciała, zaburzenia odżywiania, obniżony nastrój.  Stres może prowadzić do immunosupresji, czyli większej podatności na choroby - czytamy na hpba.pl.

Ze stresem nie ma żartów. A niestety, im jesteśmy starsi, tym mniejszą mamy odporność, w tym również gorzej znosimy stresujące sytuacje. Jakie są inne najczęstsze objawy przedawkowania stresu? Na blogu Lewandowskiej czytamy o następujących dolegliwościach:

  • Pobudzona zostaje oś HPA (podwzgórze, przysadka, nadnercza) co skutkuje zaburzeniami w całym układzie endokrynnym, czyli np. nadmiernym owłosieniem, wypadaniem włosów, przewlekłym zmęczeniem, niechęcią do działania oraz agresywną i emocjonalną reakcją na stres.
  • Poziom kortyzolu wzrasta 2-5-krotnie.
  • Zwiększa się uwalnianie katecholamin (neuroprzekaźniki: noradrenalina, adrenalina, dopamina), co prowadzi m.in. do przyspieszonej pracy serca.
  • Zaburzona zostaje gospodarka glukozowo-insulinowa;
  •  Występuje zanik, uszkodzenie lub dysfunkcje kosmków jelitowych.
  • Zmniejsza się produkcja hormonów pobudzających pracę tarczycy.
  • Zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób autoagresywnych oraz alergicznych u dziecka.

Stres w zwiększonej dawce jest szkodliwy w każdym wieku. Choć nie możemy go uniknąć warto nauczyć się technik relaksacyjnych, które pomogą nam lepiej znosić trudne sytuacje.

Więcej o: