Taśmy oporowe to hit na Instagramie. W jaki sposób je wykorzystać do treningu górnych partii ciała?

Jeśli kupiłaś taśmy oporowe z myślą o treningu nóg i pośladków, mamy dobrą wiadomość. Z takim sprzętem z powodzeniem wzmocnisz również plecy, ramiona i ręce. Oto wybrane propozycje ćwiczeń.

Taśmy oporowe są tanią opcją na przygotowanie w domu efektywnego treningu. Chociaż większość fitinfluencerek na Instagramie poleca głównie ćwiczenia na mięśnie nóg i pośladków, taśmy można wykorzystać do wzmocnienia górnych części ciała. Poniższe ćwiczenia poleca trenerka personalna Kelsey Wells, która swoimi wskazówkami podzieliła się na łamach magazynu "Cosmopolitan".

Zobacz wideo Odchudzanie full body workout

Trening z taśmami oporowymi na górne partie ciała

W sklepach sportowych znajdziemy taśmy o różnej rozciągliwości, dzięki czemu łatwo dopasujemy trening do swoich możliwości. 

Mogą one nie tylko zaangażować do pracy górne partie mięśni, lecz także zwiększyć obciążenie różnych ćwiczeń, czyniąc je bardziej wymagającymi, co może nam pomóc w poprawie siły oraz wytrzymałości - zachęca Kelsey Wells.

Trening opracowany przez Wells zawiera kilka prostych pozycji. Każdą z nich powtórz dwanaście razy w trzech seriach. Przed rozpoczęciem wykonaj pięciominutową rozgrzewkę, aby pobudzić mięśnie do pracy. W ten sposób zwiększysz też zakres ruchu i uelastycznisz ciało, co skutkuje mniejszą podatnością na kontuzje.

Ćwiczenie pierwsze

Stań prosto, rozstawiając stopy nieco szerzej, niż na szerokość ramion. Taśmy oporowe owiń wokół dłoni. Wyciągnij dłonie przed siebie na wysokość klatki piersiowej. Pilnuj prostych łokci i zacznij rozciągać taśmę, oddalając ręce od siebie. Wykonaj podaną liczbę powtórzeń.

Ćwiczenie drugie

Stań na środku taśmy i rozstaw stopy na szerokość barków. Chwyć za końce akcesorium i wyprostuj się. Następnie w takiej pozycji zegnij ręce w łokciach, przyciągając dłonie z końcami taśmy jak najbliżej barków, a następnie opuść i wyprostuj ręce. To jedno powtórzenie.

Ćwiczenie trzecie

Cały czas trzymaj stopy na środku taśmy, ustawiając je na szerokości barków. Końce taśmy złap w dłonie. Następnie zegnij lekko nogi w kolanach i pochyl się do przodu, tak aby tułów znalazł się w pozycji równoległej do podłogi. Wtedy podciągnij w górę taśmę tak, aby zgiąć ręce w łokciach. Potem wróć do neutralnej pozycji, prostując łokcie. W ten sposób zrób polecane dwanaście powtórzeń.

Ćwiczenie czwarte

Pozostając w pozycji wyjściowej z poprzedniego ćwiczenia (stopy na taśmie, ugięte kolana i tułów równoległy do podłogi), tym razem prostuj ręce w łokciach odchylając je do tyłu i napinając tym samym taśmę oporową. Wróć później do neutralnej pozycji, zginając łokcie i rozluźniając nieco napięte akcesorium.

Więcej o:
Copyright © Agora SA