Zielona odmiana diety śródziemnomorskiej szybciej pomoże ci schudnąć. Czym różni się od tradycyjnej wersji?

Dieta śródziemnomorska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Na czym polega jej zielona wersja? Według dietetyków w ten sposób szybciej zrzucimy zbędne kilogramy.

Przede wszystkim, pierwsze założenie zielonej diety śródziemnomorskiej mówi o tym, aby sięgać częściej po produkty roślinne niż zwierzęce. Specjaliści postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście ograniczenie mięsa wpłynie pozytywnie na zdrowie. Badania zostały przeprowadzone na trzech grupach osób o pewnej nadwadze w wieku około 51 lat. Jak wyglądały badania i co o naszym zdrowiu mówią wyniki?

Zobacz wideo Agnieszka Radwańska o swojej diecie

Zielona dieta śródziemnomorska - najzdrowsza? Oto wyniki badań

Specjaliści przystępując do badań podzielili ochotników na trzy grupy, a każda z nich dostała inne zalecenia:

  • Pierwsza grupa miała przejść na zdrowszą dietę redukcyjną oraz zwiększyć aktywność fizyczną.
  • Druga grupa pozostawała przy klasycznej wersji diety śródziemnomorskiej, która dopuszcza jedzenie mięsa. Kalorie zostały ograniczone do 1500-1800 dla mężczyzn i 1200-1400 dla kobiet. Ta grupa również dostała wskazania do ćwiczeń.
  • Trzecia grupa zastosowała zieloną dietę śródziemnomorską oraz takie samo ograniczenie kalorii, jak grupa druga, a także takie same wskazówki, dotyczące treningów.

Dieta ostatniej grupy opierała się na unikaniu czerwonego mięsa, spożywaniu większej ilości warzyw oraz orzechów włoskich (28 gramów dziennie), a także wypijaniu 3-5 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Ciekawym elementem diety była tzw. kostka Wolffia globosa, która używana jest jako substytut mięsa, dostarczający łatwo przyswajalne roślinne białko.

Wyniki okazały się zaskakujące. Trzecia grupa straciła na wadze dużo więcej, niż pierwsza grupa, która nie dostała ograniczeń w spożywaniu mięsa. Osoby z zielonej grupy straciły na wadze średnio prawie 6,5 kilograma, podczas  gdy reprezentanci grupy pierwszej w tym samym czasie pozbyli się zaledwie 1,5 kilograma. Grupa stosująca klasyczną dietę śródziemnomorską miała wynik 5,4 kilograma.

Zielona dieta śródziemnomorska - pozostałe korzyści

Specjaliści pracujący nad badaniem uważnie śledzili stan zdrowia ochotników. Po dokładnej analizie okazało się, że osoby, które zastosowały zieloną dietę śródziemnomorską oprócz utraty zbędnych kilogramów doświadczyły innych korzyści. Spadł poziom złego cholesterolu, a także wyregulowało się ciśnienie krwi. Oczywiście założenia diety są dość restrykcyjne - nie każdemu przypadną do gustu.

Nie sądzę, aby każdy mógł ją stosować w porównaniu z tradycyjną dietą śródziemnomorską. To zależy od osoby. Jeśli ktoś nie ma problemów z tradycyjną dietą śródziemnomorską, może spróbować jej zielonej odmiany - stwierdziła Julia Denison, koordynatorka żywienia klinicznego w szpitalu UPMC Magee-Womens w Pittsburghu.

Pamiętajmy, aby chęć zmiany modelu żywieniowego, zwłaszcza jeśli bardzo różni się od naszej obecnej diety, skonsultować z lekarzem. Działanie na własną rękę może skończyć się niedoborami potrzebnych witamin.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.