Jak długo odczekać z treningiem po posiłku i dlaczego to ważne? Wszystko, co warto wiedzieć o jedzeniu i ćwiczeniach

Ćwiczenie zbyt wcześnie po jedzeniu może skutkować niestrawnością. Zbyt późno - brakiem potrzebnej energii. Jaki jest idealny czas na trening po posiłku?

Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest odpowiedni odstęp czasu między trenowaniem a jedzeniem. Temat jest często pomijany, a znalezienie równowagi to kluczowy element efektywnych ćwiczeń. Jaka zatem będzie odpowiednia pora na posiłek i ile należy odczekać przed rozpoczęciem treningu?

Zobacz wideo Kuba Przygoński pokazuje domowy trening bez sprzętu

Jak długo czekać na trening po jedzeniu?

Ogólna zasada głosi, że najlepiej zacząć trening trzy/cztery godziny po posiłku. Jeśli zjedliśmy mniejszą przekąskę, możemy czas skrócić do dwóch godzin. Po jedzeniu dozwolony jest wolny spacer, z bardziej intensywnym wysiłkiem lepiej odczekać podaną liczbę godzin, aby organizm miał czas na trawienie. W ten sposób ciało wykorzysta paliwo z pokarmu, a nam będzie się zdecydowanie przyjemniej ćwiczyć. Odpowiednia przerwa zapewni brak przykrych żołądkowych problemów czy mdłości. Jeśli jesteśmy miłośnikami naprawdę wykańczających treningów, takich jak HIIT czy sprint, lepiej jest odczekać dłużej, a na posiłek przedtreningowy wybrać coś lekkostrawnego.

Co zjeść przed treningiem?

Przed ćwiczeniami najlepiej, jeśli nasz posiłek składać się będzie z białka oraz węglowodanów - to najlepsze produkty dostarczające potrzebnej energii. Im mniej zostało ci czasu do treningu, tym lepiej, jeśli zjesz coś z wysoką zawartością węglowodanów. Na przekąskę możesz zatem wybrać krakersy, banany, rodzynki, daktyle lub mus jabłkowy. Czego unikać? produktów z wysoką zawartością błonnika i tłuszczu. Warto też unikać żywności wysokoprzetworzonej oraz z dużą zawartością rafinowanego cukru. Wymienione produkty podnoszą poziom cukru we krwi, wolniej się trawią i mogą powodować problemy z żołądkiem.

Więcej o: