Lepszy sen i wzmocniona wytrzymałość podczas treningów. Wystarczy włączyć te produkty do diety

Jeśli doświadczasz problemów ze snem, a podczas joggingu masz zadyszkę - problem może leżyć w diecie. Jak odpowiednio ułożyć jadłospis? Oto produkty, które warto włączyć do menu.

Co łączy zdrowy sen i lepszą wytrzymałość organizmu podczas treningów? Odpowiedź jest prosta - im dłużej śpimy w fazie głębokiego snu, tym w ciągu rankiem będziemy bardziej energiczni i odporniejsi na wyzwania dnia codziennego. Jak wspomóc sen dietą? Na liście przygotowanej przez specjalistów znalazło się sześć produktów.

Zobacz wideo Zosia Ślotała o swojej diecie: Próbuję nie jeść mięsa. "Jest ciężko znaleźć zamienniki"

Sześć produktów z błonnikiem na dobry sen i wzmocnienie do treningów

Fasola

Rośliny strączkowe zawierają doskonałą ilość błonnika pokarmowego, a przy tym dostarczają też białka oraz innych ważnych witamin. Z ich wykorzystaniem przygotujemy wiele dań głównych, które będą zdecydowanie zdrowsze, niż klasyczne czerwone mięso. 

Sok z wiśni

Naturalny, cierpki sok z wiśni zawiera ogromne ilości melatoniny, która odpowiada za regulowanie cyklu dobowego organizmu. Składnik ten jest wytwarzany przez nasze ciało wieczorem. Jeśli wypijemy szklankę soku z wiśni zaśniemy szybciej, a nasz sen będzie spokojniejszy.

Łosoś

Badania stawiają sprawę jasno; te osoby, które częściej jadły rybę, niż jakiekolwiek inne mięso, miały mniejsze problemy ze snem. Spały dłużej i efektywniej. dlaczego? Łosoś zawiera witaminę D3 oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które wpływają m.in. na zdrowy sen. Naukowcy odkryli, że omega-3 dostarczane regularnie łagodzą stany zapalne w organizmie, które powodują zaburzenia snu.

Kiwi

Ten zielony owoc, jedzony codziennie przez miesiąc na godzinę przed snem wykazał niezwykłe właściwości. Grupa badanych w trakcie eksperymentu zaczęła zdecydowanie lepiej sypiać. Jak to się dzieje? Prawdopodobnie ma w tym swój udział zawarta w kiwi serotonina oraz wysoki poziom witaminy C.

Ziarna sezamu

W ziarnach sezamu znajdują się aminokwasy, które sprawiają, że nasz organizm wytwarza dwa hormony odpowiedzialne za regulację snu. Aminokwas nosi nazwę tryptofanu, a w sezamie jest go naprawdę dużo.

Bataty

Słodkie ziemniaki to nie tylko zdrowa porcja węglowodanów, lecz także źródło składnika, który pomaga w transporcie tryptofanu do mózgu. Drugą ważną cechą batatów jest duża zawartość witaminy B6, która z kolei wpływa na produkcję serotoniny.

Więcej o: