Lepszy sen i wzmocniona wytrzymałość podczas treningów. Wystarczy włączyć te produkty do diety

Jeśli doświadczasz problemów ze snem, a podczas joggingu masz zadyszkę - problem może leżyć w diecie. Jak odpowiednio ułożyć jadłospis? Oto produkty, które warto włączyć do menu.

Co łączy zdrowy sen i lepszą wytrzymałość organizmu podczas treningów? Odpowiedź jest prosta - im dłużej śpimy w fazie głębokiego snu, tym w ciągu rankiem będziemy bardziej energiczni i odporniejsi na wyzwania dnia codziennego. Jak wspomóc sen dietą? Na liście przygotowanej przez specjalistów znalazło się sześć produktów.

Sylwia Szostak odpowiada na pytania obserwatorówSylwia Szostak odpowiedziała na nurtujące pytania, dotyczące treningów i diety

Zobacz wideo Zosia Ślotała o swojej diecie: Próbuję nie jeść mięsa. "Jest ciężko znaleźć zamienniki"

Sześć produktów z błonnikiem na dobry sen i wzmocnienie do treningów

Fasola

Rośliny strączkowe zawierają doskonałą ilość błonnika pokarmowego, a przy tym dostarczają też białka oraz innych ważnych witamin. Z ich wykorzystaniem przygotujemy wiele dań głównych, które będą zdecydowanie zdrowsze, niż klasyczne czerwone mięso. 

Sok z wiśni

Naturalny, cierpki sok z wiśni zawiera ogromne ilości melatoniny, która odpowiada za regulowanie cyklu dobowego organizmu. Składnik ten jest wytwarzany przez nasze ciało wieczorem. Jeśli wypijemy szklankę soku z wiśni zaśniemy szybciej, a nasz sen będzie spokojniejszy.

Łosoś

Badania stawiają sprawę jasno; te osoby, które częściej jadły rybę, niż jakiekolwiek inne mięso, miały mniejsze problemy ze snem. Spały dłużej i efektywniej. dlaczego? Łosoś zawiera witaminę D3 oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które wpływają m.in. na zdrowy sen. Naukowcy odkryli, że omega-3 dostarczane regularnie łagodzą stany zapalne w organizmie, które powodują zaburzenia snu.

Kiwi

Ten zielony owoc, jedzony codziennie przez miesiąc na godzinę przed snem wykazał niezwykłe właściwości. Grupa badanych w trakcie eksperymentu zaczęła zdecydowanie lepiej sypiać. Jak to się dzieje? Prawdopodobnie ma w tym swój udział zawarta w kiwi serotonina oraz wysoki poziom witaminy C.

Ziarna sezamu

W ziarnach sezamu znajdują się aminokwasy, które sprawiają, że nasz organizm wytwarza dwa hormony odpowiedzialne za regulację snu. Aminokwas nosi nazwę tryptofanu, a w sezamie jest go naprawdę dużo.

nasiona sezamu - właściwościNasiona sezamu - dlaczego warto dodawać je do posiłków? Ile mają kalorii?

Bataty

Słodkie ziemniaki to nie tylko zdrowa porcja węglowodanów, lecz także źródło składnika, który pomaga w transporcie tryptofanu do mózgu. Drugą ważną cechą batatów jest duża zawartość witaminy B6, która z kolei wpływa na produkcję serotoniny.

Więcej o: