Ewa Chodakowska tłumaczy, czym jest trening funkcjonalny. "Dla wszystkich osiłków, którzy wolą siłkę - dwa słowa"

Ewa Chodakowska zaznacza, że głównym celem tego rodzaju treningu jest... łatwiejsze życie. Na czym dokładnie polegają zachwalane przez Ewę zajęcia?

Ewa Chodakowska na wszelkie możliwe sposoby próbuje nas motywować do aktywnego trybu życia. Treningi to nie tylko zgrabna sylwetka, lecz także lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne. Na Instagramie Chodakowska wytłumaczyła, na czym polegają treningi funkcjonalne i dlaczego warto je wypróbować.

Zobacz wideo Ewa Chodakowska pokazuje swoje ciało jako motywację dla uczestniczek jej wyzwania

Ewa Chodakowska wyjaśnia, czym jest trening funkcjonalny

Trenerka zaczyna od rzeczy oczywistej; funkcjonalność oznacza, że coś spełnia określoną funkcję i jest przydatne. I właśnie takie mają być treningi funkcjonalne. Ruch, który wykonujemy podczas takich zajęć ma być ściśle związany z tym, jakie ciało wykonuje ruchy w codziennym życiu.

Na przykład przysiady podobne są do siadania na krześle, a głębokie przysiady do kucania w lesie podczas zbierania grzybów. Wypady z kolei przypominają schodzenie i wchodzenie po schodach - dodaje Ewa.

Czy wsiadamy do samochodu, czy wstajemy z łóżka, a nawet gdy sięgamy do górnej półki w szafie, wykorzystujemy pracę wielu mięśnie. Na co dzień praktycznie nigdy nie wykorzystujemy do ruchu jednej grupy mięśni, jak to robimy podczas wielu ćwiczeń na siłowni. Tym właśnie różnią się treningi funkcjonalne od innych zajęć - podczas ich wykonywania pracuje wiele partii mięśni jednocześnie.

Jeśli zależy Ci na harmonijnym kształtowaniu ciała i na podnoszeniu sprawności, warto postawić na ćwiczenia i treningi funkcjonalne - zachęca Chodakowska.
 

Zalety treningów funkcjonalnych

Do ich wykonania możemy użyć hantli, taśm oporowych lub ciężaru własnego ciała - mamy tutaj pełną dowolność. Ćwicząc regularnie bardzo szybko zdamy sobie sprawę z pozytywnych zmian; zniknie zadyszka przy wchodzeniu po schodach, meble przy przestawianiu nie będą stawiać oporu, a otworzenie ciężkich drzwi nie będzie problemem. To właśnie są cele treningów funkcjonalnych - ułatwienie nam życia codziennego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA