Post przerywany ma tak samo wielu zwolenników, jak przeciwników. Metoda wzbudza wiele pytań i kontrowersji. Dietetycy, którzy polecają jego zastosowanie twierdzą, że IF od czasu do czasu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Lindsay Huelse, założycielka aplikacji "The FITT Cycle", wytłumaczyła, dlaczego jej zdaniem postu przerywanego powinien spróbować każdy.
Postem przerywanym nazywamy metodę świadomego poszczenia przez określoną liczbę godzin. Najpopularniejszym IF jest ten, w którym okienko żywieniowe trwa osiem godzin, a przerwa między ostatnim a pierwszym posiłkiem wynosi 16 godzin. Metodę chwali sobie wiele gwiazd, w tym Jennifer Aniston oraz Reese Witherspoon. Ramy czasowe możemy dowolnie zmieniać tak, aby post przyniósł nam jak najlepsze efekty i jednocześnie nie zaszkodził naszemu organizmowi.
Zwolennicy IF zauważają, że jest to najprostsza metoda, która może nam pomóc w utracie zbędnych kilogramów czy zmianie diety. Eksperci zwracają uwagę, że prawidłowo zastosowany post przerywany przyspiesza metabolizm, wzmacnia barierę ochronną organizmu, a także pomaga w walce z uzależnieniem od jedzenia.
Okresowy post pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, nawet bez konieczności wykonywania ćwiczeń lub zmiany tego, co jesz… Chodzi tylko o zmianę kiedy jesz - dodaje Lindsay Huelse w rozmowie z "Thrive Global".
Z tego też względu zastosowanie postu nie jest bardzo restrykcyjne i ograniczające czy kosztowne - nie musimy specjalnie zmieniać naszego jadłospisu.
Post przerywany może pomóc zwłaszcza osobom, które chcą zmniejszyć tkankę tłuszczową i rozbudować mięśnie. Według przeprowadzonych badań, okienko żywieniowe przynosi efekty już wtedy, gdy stosujemy je dwa razy w tygodniu. Przed wypróbowaniem postu przerywanego zachęcamy jednak konsultację ze specjalistą - istnieją przypadki, gdy post jest niewskazany. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają problemy z niskim ciśnieniem, zaburzeniami funkcjonowania tarczycy oraz kobiet w ciąży.