Światło i sen - co mają ze sobą wspólnego? Anna Lewandowska w rozmowie z ekspertem wyjaśnia, jak walczyć z bezsennością

Anna Lewandowska w cyklu "Droga do zdrowia" poruszyła problem bezsenności. Sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia, a jego niewystarczająca ilość może powodować poważne problemy ze zdrowiem.

Anna Lewandowska na swoim blogu prowadzi cykl "Droga do zdrowia". W nowym artykule trenerka poruszyła problem, z jakim mierzy się coraz więcej osób. Bezsenność to poważne zaburzenie, które ma wpływ na życie codzienne. Lewandowska w rozmowie z Sebastianem Klichowskim, podaje czynniki, które powinny nas zaniepokoić, a także jaki wpływ na sen ma światło.

Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"

Kiedy dotyczą nas problemy ze snem?

Lewandowska i Klichowski wymieniają kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, gdy myślimy, że możemy cierpieć na bezsenność.

  • Mamy problem z zaśnięciem.
  • Rano czujemy się niewyspani.
  • Po południu mamy zwiększoną ochotę na coś słonego lub słodkiego.
  • Budzimy się w środku nocy, a zwłaszcza między godziną drugą a trzecią nad ranem, aby pójść do toalety.
  • Rankiem mamy poważne problemy ze wstaniem z łóżka.
  • Potrzebujemy kawy, żeby się dobudzić
  • Zanim wstaniemy, mamy ustawionych kilka budzików i drzemek.

Problemy ze snem to nie przelewki. Osoby cierpiące na bezsenność mają większą szansę na problemy z metabolizmem, a w rezultacie częściej cierpią na otyłość. Brak snu wpływa też na naszą gospodarkę hormonalną oraz samopoczucie.

Dlaczego światło wpływa na nasz sen?

Trenerka oraz jej gość podkreślają, że nasz rytm dobowy zależny jest od ilości światła. Nasz organizm odlicza czas ilością światła. Przez to, gdy w ciągu dnia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, światła jest zdecydowanie mniej, całymi dniami czujemy się zmęczeni i ospali. W cyklu biorą też udział dwa hormony - melatonina i kortyzol. Pierwszy z nich wywołuje u nas uczucie senności, drugi pobudza. Bezsenność wiąże się z zaburzeniem ich funkcjonowanie, które może być spowodowane działaniem sztucznego światła. Nasze organizmy nie zdążyły się jeszcze przystosować do sztucznego światła niebieskiego, które jest emitowane dookoła nas przez cały dzień. Naturalne światło zmienia się w ciągu dnia - żarówki i urządzenia elektryczne emitują cały czas tę samą wiązkę światła, co zaburza nasz cykl dobowy.

Jak walczyć z bezsennością wywołaną sztucznym światłem?

Lewandowska razem z ekspertem podała kilka prostych wskazówek, które mogą poprawić jakość naszego snu. Po pierwsze, nałóżmy na telefon czy komputer filtry światła niebieskiego. Po drugie - starajmy się odstawić elektronikę na trzy/cztery godziny przed snem. To najskuteczniejszy sposób na walkę z bezsennością. W dzisiejszych czasach wydaje się to niewykonalne - spróbujmy wylogować się choć na godzinę przed snem. Efekty będą widoczne bardzo szybko. Trzecią radą jest zakup okularów, które blokują światło niebieskie - to skuteczna blokada, która uniemożliwia przepływ szkodliwych wiązek do oczu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.