Nasiona sezamu - dlaczego warto dodawać je do posiłków? Ile mają kalorii?

Na rynku dostaniemy mnóstwo propozycji superfoodsów. Przez ogrom dostępności produktów, często zapominamy o części dobrze znanych, choć obecnie mniej popularnych dodatków. Dlaczego warto włączyć do diety nasiona sezamu?

W tych małych nasionkach tkwi wielka siła! Sezam, bo o nim mowa, zawiera wiele witamin, minerałów oraz potrzebnych do prawidłowego metabolizmu składników odżywczych. Jakie są jego właściwości zdrowotne i w czym może nam pomóc?

diety, które naprawdę działają Diety, które naprawdę działają. Te cztery są polecane przez specjalistów MATERIAŁ PROMOCYJNY PR

Zobacz wideo Jessica Mercedes przechodzi na dietę Adele

Nasiona sezamu - powody, dla których warto włączyć je do diety

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość błonnika, tłuszcze wielonienasycone i jednonienasycone, białka (jedna łyżka nasion to pięć gramów tego składnika) oraz wapnia - już w 100 gramach sezamu znajdziemy  go aż 1160 miligramów! Sezam powinien się też znaleźć w diecie osób narażonych na długotrwały stres - dzięki dużej ilości magnezu poziom stresu obniża się, a nam łatwiej jest się skoncentrować na codziennych obowiązkach. Dietetycy podkreślają też wartość antyoksydantów znajdujących się w sezamie, które obniżają ryzyko chorób układu krążenia. Co więcej, wspomniane tłuszcze wielonienasycone i jednonienasycone mogą pomóc poprawić poziom cholesterolu. Nasiona sezamu polecane są też przy układaniu diet odchudzających; błonnik powoduje uczucie sytości, jednocześnie przyspieszając metabolizm. Z kolei niewielka ilość węglowodanów sprzyja prawidłowemu poziomowi cukru we krwi. Jeśli chodzi o kaloryczność - jedna łyżka sezamu dostarczy nam 66 kcal.

kawa - właściwości Czy kawa pomoże w odchudzaniu? Jeśli lubisz kawę koniecznie to przeczytaj MATERIAŁ PROMOCYJNY PR

Sezamem możemy posypać przygotowane sałatki, dodać go do smoothies oraz zup. Na rynku dostaniemy też pastę sezamową, czyli tahini, która ma wiele zastosowań w kuchni. 

Domowy przysmak z sezamem - przygotujesz w kilka minut

Z sezamem możemy też wyczarować coś na słodko i zdrowo, kiedy przyjdzie nas ochota na szybki deser. Do przygotowania potrzebujemy jedynie:

  • 100 gramów nasion sezamu;
  • dwóch łyżek miodu.

Aby zrobić domowe sezamki, wystarczy jedynie podążać za poniższymi instrukcjami.

  1. Upraż sezam na patelni, aż lekko się zarumieni. W tym samym czasie podgrzej na niewielkim ogniu w rondelku dwie łyżki miodu. 
  2. Po podprażeniu dosyp sezam do miodu i pomieszaj składniki, aż powstanie jednolita masa.
  3. Powstałą masę przełóż na papier do pieczenia, a następnie włóż do nagrzanego piekarnika do 150 stopni na mniej więcej 10 minut. 
  4. Odstaw powstałe ciasto do ostygnięcia i stwardnienia.
  5. Wyłóż masę na deskę i pokrój masę na mniejsze prostokąty.

Tak przygotowane słodycze są smaczniejsze i o wiele zdrowsze i mniej kaloryczne, niż kupowane odpowiedniki.

Więcej o: