Paryska dieta Cohena - czy jest skuteczna? Poznaj jej założenia

Ten trójetapowy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów zyskuje coraz więcej sprzymierzeńców. Założenia diety mogą kusić - czy warto jej spróbować?

Paryska dieta Cohena, jak zapewnia sam autor, nie jest kolejną dietą-cud. Wręcz przeciwnie: ten model żywieniowy przede wszystkim skierowany jest do osób, które zawiodły się na popularnych planach odchudzających, a zbędne kilogramy wróciły. Na czym polega paryska dieta Cohena?

Zobacz wideo Izabela Janachowska o swojej diecie. "Przeszłam na post Dąbrowskiej"

Paryska dieta Cohena - główne założenia

Autor diety, popularny francuski dietetyk Jean-Michel Cohen podkreśla, że zawsze powinniśmy stawiać na zdrową, nieprzetworzoną żywność. Jeśli mamy problem ze zbędnymi kilogramami, trzy etapy Cohena pomogą nam je zrzucić w błyskawicznym tempie i bez efektu jo-jo. 

Etap pierwszy

Pierwsza faza diety, czyli "cafe" jest nieobowiązkowa i trwa maksymalnie dziesięć dni. Ten etap mogą podjąć wyłącznie zdrowe osoby, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Dlaczego? Obowiązują dość restrykcyjne zasady. Przede wszystkim dzienny jadłospis ogranicza się do 700-800 kcal. Choć dzięki temu możemy schudnąć nawet pół kilograma dziennie i oczyścić organizm z toksyn, etap nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych. W tym czasie bardzo ważna jest suplementacja witamin oraz magnezu. W menu królują owocowe koktajle oraz lekka zupa jarzynowa czy puree.

Etap drugi

Kolejna faza nie jest już tak ograniczająca. Dzienną kaloryczność podwyższamy do 1000 kcal. Tzw. etap "bistro" stosujemy maksymalnie przez trzy tygodnie. W tym czasie mamy szansę zrzucić od trzech do pięciu kilogramów. Do jadłospisu włączamy produkty bogate w błonnik i białko.

Etap trzeci

Ostatnia faza, czyli "gourment" zostaje z nami do momentu osiągnięcia wymarzonej wagi. Dziennie spożywamy około 1200 kcal, a menu powinno składać się z pięciu posiłków. Mamy do wyboru pięć wariantów smakowych: klasyczny, wegetariański, ziemniaczany, makaronowy lub kanapkowy. Dzięki tak szerokiemu wyborowi, dieta jest dopasowana praktycznie do każdego. 

Ile powinnam ważyć? Prosta zasada dr Cohena

Chcesz schudnąć, ale nie wiesz, ile tak naprawdę powinna wynosić twoja docelowa waga? Twórca paryskiej diety uważa, że odpowiednią wagę wyliczymy według prostego wzoru, musimy zwrócić uwagę na:

  • A - masę w wieku 18 lat.
  • B - najwyższą masę ciała, jaką do tej pory osiągnęliśmy.
  • C - najniższą masę ciała po 18 roku życia.
  • D - aktualną masę ciała.

Wyliczenia prezentują się następująco:

  • (A+B) :2 = Y;
  • (C+D) :2 = Z;
  • (Y+Z) :2 = właściwa waga.

Według dietetyka, zastosowanie powyższych wzorów oraz następne przeprowadzenie diety gwarantuje, że po jej zakończeniu unikniemy efektu jo-jo i będziemy mogli wrócić do swojego ulubionego modelu żywieniowego.

Więcej o: