Dziennikarka przez 14 dni codziennie trenowała deskę. Jakie wyciągnęła wnioski? To ćwiczenie ma wiele zalet

Plank to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Faktem jest, że wykonywany prawidłowo niesie wiele korzyści. Co daje ćwiczenie deski codziennie przez dwa tygodnie?

Każdy, kto spróbował tego ćwiczenia i nauczył się wykonywać je prawidłowo wie, ile dobrego przynosi taki rodzaj treningu. Jeżeli jeszcze nie czujesz się przekonana, aby wypróbować wyzwanie z plankiem w roli głównej, przeczytaj wnioski jeden z dziennikarek portalu "Runners World".

Zobacz wideo Monika Olejnik ćwiczy plank z uśmiechem na ustach

Dwutygodniowy trening deski - oto, wnioski po wyzwaniu

Ashley Mateo, która podjęła się próby wykonywania deski codziennie przez 14 dni stwierdziła, że nigdy nie była miłośniczką tego ćwiczenia. Podczas treningu zdarzało jej się oszukiwać i podpierać się kolanami lub przechodzić do pozycji psa z głową w dół. Jednak wyzwanie to wyzwanie - tym razem dziennikarka postanowiła wytrwać i zobaczyć, ile da rzetelne i systematyczne wykonywanie tej pozycji. Po dwóch tygodniach przedstawiła swoją opinię.

Od tego ćwiczenia nie ma wymówki - zrobisz je wszędzie

Przed rozpoczęciem wyzwania Ashley zastanawiała się, czy zawsze będzie miała odpowiednie warunki, aby codziennie wykonać ćwiczenie. Do planku jednak potrzebujesz jedynie trochę przestrzeni; pozycję bez problemu wykonasz w domu, na wakacjach, na zewnątrz. Wyzwanie polega na przytrzymaniu deski przez jedynie 60 sekund - także wymówka o braku czasu również odpada.

Różne warianty wcale nie oznaczają, że ćwiczenie jest łatwiejsze

Mateo szukając sposobu na to, aby ćwiczenie było prostsze do zniesienia wyszukała kilka różnych wariantów. Nic bardziej mylnego! Deski urozmaicone o ruch rąk czy nóg wprawiają w ruch jeszcze więcej mięśni, przez co możemy się jeszcze bardziej zmęczyć oraz, oczywiście, osiągnąć lepsze efekty.

To naprawdę wyzwanie dla całego ciała

Różne warianty deski angażują wiele mięśni - nie oznacza to jednak, że klasyczna statyczna pozycja działa tylko na wybrany mięsień. Przy planku pracuje całe ciało. Po przyjęciu na 60 sekund prawidłowej postawy już w połowie ćwiczenia powinniśmy czuć angażujące się mięśnie do pracy.

Deska to również trening umysłu

Wiele osób, a w tym dziennikarka "Runners World" podkreśla, że wyzwanie planku wzmacnia również siłę psychiczną. Trening pokazuje, do czego zdolne jest nasze ciało oraz zawzięcie i utrzymanie postanowień. Wytrzymanie 60 sekund, gdy, zwłaszcza u początkujących, zaczynają piec mięśnie nie jest rzeczą łatwą - wymaga prawdziwej determinacji.

Regularny trening deski niesamowicie wzmacnia siłę

Ashley przyznała się, że na początku już po kilkunastu sekundach było jej bardzo trudno utrzymać przyjęta pozycję. Po regularnym treningu dzień w dzień przez dwa tygodnie, na koniec wyzwania Mateo bez problemu utrzymała plank przez 70 sekund. To był największy dowód, że trening naprawdę przynosi efekty! 

Plankowe wyzwanie - podsumowanie

Regularne ćwiczenie planku wzmacnia umysł i ciało. Jakie są zauważalne zmiany?

  • Wzmocnienie kondycji.
  • Ciało jest mniej podatne na kontuzje.
  • Dodanie deski na dłużej do planu treningowego przyczyni się do szybszego zarysowania mięśni.
  • Poprawi się postawa naszego ciała.
  • Zmniejszy się ryzyko wystąpienia bólu pleców.
  • Zwiększy się nasza wydajność podczas treningów.

Trwa strajk kobiet - tu możesz śledzić wydarzenia. Gazeta.pl daje swoje wsparcie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.