Anna Lewandowska o witaminie D. Działanie, niedobór, źródła i suplementacja

Na blogu Anny Lewandowskiej pojawił się wpis dotyczący witaminy D.

Witamina D ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka i jest niezbędna do prawidłowej pracy układu immunologicznego. Niestety, nasz tryb życia często sprzyja niedoborom, szczególnie jesienią i zimą, gdy ekspozycja na słońce jest znacznie mniejsza.

Anna Lewandowska przybliżyła nieco działanie witaminy D, a także przypomniała, czym może skutkować jej niewystarczająca ilość. Przy okazji podała najlepsze źródła tego składnika i wypowiedziała się na temat suplementów.

Anna Lewandowska o znaczeniu witaminy D

Na blogu Anny Lewandowskiej hpba.pl pojawił się wpis na temat witaminy D.

Witamina D jest niezbędna m.in. do wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego i prawidłowej mineralizacji kości.
Okazuje się, że działa też antynowotworowo, hamując rozwój zmienionych chorobowo komórek. 
Nie sposób zapomnieć o wpływie witaminy D na układ immunologiczny. Pozostaje ona kluczowym regulatorem odpowiedzi układu odpornościowego, wpływając tym samym na prawidłowe działanie mechanizmów obronnych organizmu - rozpoczęła Anna Lewandowska.

Wiemy już, że witamina D ma korzystne działanie dla naszego zdrowia. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób ją pozyskać? Jak pokazują badania, dostarczenie sobie tego składnika za pomocą diety wcale nie jest takie łatwe.

Dane szacunkowe pokazują, że wraz z dietą dostarczamy sobie od 100 do 200 IU witaminy D3 na dobę, co stanowi zaledwie 10-20% naszego dziennego zapotrzebowania! - tłumaczy Anna Lewandowska.

Aby wzbogacić dietę w witaminę D, należy jeść przede wszystkim:

  • tłuste ryby morskie i oleje z nich pozyskiwane,
  • mięso,
  • podroby,
  • jaja,
  • grzyby.

Pamiętajmy jednak, że głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna.

Jak wskazuje Instytut Żywności i Żywienia, w naszej szerokości geograficznej w okresie od października do marca synteza skórna jest znikoma, zaś począwszy od kwietnia do września zaleca się minimum 15-minutowe przebywanie w nasłonecznionym miejscu w godzinach pomiędzy 10:00, a 15:00. 

Jak więc radzić sobie jesienią i zimą? Odpowiedź wydaje się prosta - suplementacja. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie jej przez cały rok. Anna Lewandowska podpowiada, na co należy zwracać uwagę podczas wyboru suplementu.

Często spotkać można suplementy, które oprócz witaminy D3 zawierają dodatek olejów roślinnych, np. oleju lnianego - to właśnie je poleca trenerka.

Musimy pamiętać, że witamina D jest jedną z tych witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Jeśli wasz preparat nie zawiera oleju w składzie, suplement należy spożyć wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcz. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.